Šta raditi u Atini za dan-dva? Evo malog vodiča da odaberete šta da vidite ako imate nekoliko dana ili sati na raspolaganju.
Bilo da svratite kolima, avionom ili trajektom da biste stigli do nekih ostrva, Atina je grad kome zaista vredi posvetiti vreme: sve vrvi od života i ima toliko toga da ponudi.
Evo mini vodiča o svemu što nudi da biste odlučili šta da radite u Atini u vreme koje imate na raspolaganju (očigledno i gde da jedete).
Od Pepeljuge Evrope do moderne i kosmopolitske prestonice: posle veoma teških godina povezanih sa ekonomskom krizom, Atina opet postaje sve popularnija destinacija.
Ne samo zbog čuda antike, kao što je Akropolj koji, na brdu, viri iz svakog ugla grada, već i zbog želje za promenom (i iskupljenjem) koja vlada ulicama.
Nova otvaranja, trendi klubovi, restorani internacionalne kuhinje, galerije i muzeji savremene umetnosti, butici mladih dizajnera i zanatlija: grčka prestonica, danas više nego ikada, zaslužuje da bude posećena.
A ima sve više dnevnih letova iz Italije: nedavno je Ski Ekpress, koji se može pohvaliti ekološki najprihvatljivijom flotom u Grčkoj, poboljšao veze sa Fjumičinom i Malpenzom, garantujući povoljne cene i usluge nacionalnih avio-kompanija (sa međunarodnog aerodroma u Atini opslužuje više od trideset domaćih destinacija).
Samo u atinskoj metropolitanskoj oblasti živi skoro četiri od više od 11 miliona stanovnika cele zemlje.
Ako nemate mnogo vremena da im se posvetite, znajte da svaki okrug grčke prestonice ima svoju osobenost koja ga čini drugačijom i jedinstvenom u odnosu na druge: savet je da kupite dnevnu kartu za javni prevoz, koji uključuje i metro i trolejbuse (funkcionišu dobro i na vreme), kako biste se lako i jeftino kretali.
Taksiji nisu skupi, ali prihvataju samo gotovinu, a vozači često ne govore engleski.
Plaka
Male kuće sa fasadama pastelnih boja, bugenvilijom i jasminom u cvetu, kaldrmisanim ulicama i stepenicama koje se penju uz brdo: Plaka je jedno od najkarakterističnijih četvrti Atine.
Njegova blizina Akropolja uvek ga čini prepunim, a samim tim i isprekidanim brojnim prodavnicama suvenira i jeftine robe, kao i restoranima koji su često “zamke” za turiste. Uprkos tome, svakako vredi posetiti.
Sintagma
Ime njegovog istoimenog trga čuli smo, posebno u godinama ekonomske krize, zbog štrajkova i protesta protiv Trojke (EU, ECB i MMF): zapravo, tu se vidi nekadašnja kraljevska palata, sada sedište parlamenta.
Iza njega su „zelena pluća Atine“, Nacionalna bašta, koja će pružiti hladovinu pod svojim drvećem: više od 15 hektara površine, stotine različitih vrsta biljaka, jezerca i arheološki ostaci.
Sa jednog od njegovih ulaza izlazite ispred rezidencije predsednika Republike i premijera: pokušajte da posmatrate smenu straže kada se Euzoni, elitni pešadijski vojnici, ističu ne samo po odeći (plisirana suknja sa 400 nabora, već i sa belim naborima, sa svim turskim uskim godinama) cipele (šiljaste i sa pomponima).
Ako u međuvremenu osetite glad, idite u Ariston na broj 10 u Voulisu. Specijalitet ove istorijske pekare je tiropita, snop lisnatog testa punjen feta sirom: uvek postoji red, ali to je užina za nekoliko evra na koju se isplati čekati.
Psiri
Nekada naselje zanatlija, danas područje sa alternativnom dušom: u Psiriju male prodavnice, ulična umetnička dela, buvlja pijaca i umetničke galerije koegzistiraju u harmoniji.
To je destinacija koju posebno vole mladi umetnici koji ovde pronalaze prostore posvećene njima, kao što je Baret gde možete svratiti na kafu ili koktel, slušajući živu muziku okruženi fotografijama i savremenim umetničkim slikama.
Psiri je toliko nekonvencionalan da ugosti tako nadrealno mesto kao što je Mali Kuk: kafić koji menja temu svakih šest meseci – od nameštaja do menija, prolazeći kroz uniforme konobara – trenutno (do dolaska Noći veštica) je kraljevstvo Alise u zemlji čuda.
Nije slučajno da ćete zateći Kraljicu Srca koja prima naređenja.
Koukaki
Multikulturalni, kosmopolitski, hipsterski: u svakom uglu Koukakija naći ćete restorane, barove, kafiće i bistroe koje vode mladi ljudi, gde možete jesti uličnu hranu i kuhinje iz celog sveta, otvorene non-stop od jutra do mraka.
Adrese koje treba napomenuti su zanatski butik The Curios Cat (omaž brojnim mačkama lutalicama u Atini) koji prodaje žensku odeću i modne dodatke, galerija Mozaik umetnosti sa jedinstvenim radovima napravljenim u mozaiku (vlasnik je studirao u Raveni) i Solebike koji iznajmljuje bicikle i e-bicikle, kao i ture po gradu.
Kolonaki
To je kvart atinske srednje klase i buržoazije, gde uglavnom žive kancelarijski radnici i studenti.
U ulici Kapsali nalazi se prelep izložbeni salon umetnice Marice Travlos koja stvara šarene keramičke radove: instalacije u obliku riba i vilinih konjica, lampe, tanjire i čaše koje su pravi praznik za oči.
Nekoliko koraka dalje, počinje Skoufa, ulica puna kafića i restorana u koje posećuju meštani, poput Filosa.
Monastiraki
Još jedan centralni okrug, pun turista, ali obavezan u Atini.
Duž jedne od glavnih arterija, ulice Ermou, nižu se prodavnice obuće, antikvarnice, prodavnice vinila i knjižara. Odavde možete nastaviti svoju šetnju da otkrijete dve drevne vizantijske crkve: Panagia Pantanassa i Panagia Kapnikarea, obe veoma fascinantne.
Za brzu užinu tu je Biologiko Xorio – Organic Village, mini market duž ulice Mitropoleos sa organskom hranom bez glutena, bez laktoisa i biološkom hranom.
Atina, Akropolj i muzeji koje treba posetiti
Akropolj i Agora
Odvojite čak i samo nekoliko sati da posetite ovo mesto svetske baštine Unesco-a kojem nema premca na svetu.
Tokom letnjeg perioda Akropolj je otvoren od 8.00 do 20.00 časova, ali izbegavajte da idete ujutru, posebno vikendom, jer ćete izgubiti mnogo vremena u redu između turista i putnika na kruzerima.
Uvek postoji mogućnost kupovine karte za preskakanje reda (skip the line) po višoj ceni, ali u suprotnom imajte na umu da je u vreme ručka (ako sunce i toplota dozvoljavaju) manje ljudi, kao i kasno popodne (preporučuje se za one koji vole zalaske sunca).
Nemoguće je ne biti fasciniran Partenonom, Propilejama, Erehtejonom sa svojom lođom Karijatida: hodajući podignutog nosa dok se divite ovim impozantnim remek-delima, često se dešava da nađete nekoga na zemlji kako se spotakne o klizavo kamenje, korenje i strm teren. Zato je bolje izbegavati sandale i nositi udobne cipele.
Ne zaboravite da svratite i do Agore, odmah ispod Akropolja: nekada pun zgrada i zavetnih spomenika, danas je prelepi (i nenaseljen) Hefestov hram i dalje u savršenom stanju.
Nacionalni arheološki muzej
Još jedna institucija u Atini, ne samo za entuzijaste antičke Grčke, je Nacionalni arheološki muzej.
Među komadima koji su „vredni putovanja“ su veličanstvene statue Kouroia i Koraija i Agamemnonova maska, još uvek obavijene misterijom: pogrebna maska u zlatnoj foliji, koju je 1876. godine pronašao nemački arheolog Hajnrih Šliman optužen da je retuširao njene karakteristike da izgleda kao Bizmark.
Gde jesti u Atini: Preporučeni restorani i aperitivi
Kafana Tomas 1971
Jedva deset minuta hoda od EMST-a – Nacionalnog muzeja savremene umetnosti koji je otvoren 2016. godine u bivšoj pivari sa delima grčkih i međunarodnih umetnika – nedavno otvorena Taverna Tomas 1971.
Ideja je da se u meniju i nameštaju (pod nadzorom pozorišnog scenografa) predloži stil autentične tradicionalne kafane, ali u savremenom ruhu.
Dakle, porodična atmosfera, veoma srdačna usluga i srdačna kuhinja, bez ćudljivosti: među preporučenim predlozima, jagnjetina kuvana na niskoj temperaturi sa divljim začinskim biljem, petlova pastitsada (jelo poreklom sa Krfa napravljeno od testenina, dinstanog mesa i začina) i Soutzoukakia (ćufte sa sosom od kima).
Od predjela svakako vredi probati Mini pite sa sirom od filo testa sa filom od mešanih mlečnih sireva (galeni i mecovone) i hrskavom koricom od meda i susama spolja.
Koukatsi
Ako želite da probate kritsku kuhinju (uglavnom baziranu na mesu i povrću), adresa u Koukakiju za brzi ručak je Koukatsi, na dva minuta hoda od stanice metroa Singrou–Fik.
Čim sednete, donose korpu tostovanog hleba sa uljem, krupnom solju i ruzmarinom uz malu čašu Tsikoudia, tipičnog destilata ostrva koji se služi kao digestiv.
Odlični su nkatos, grčka verzija frizela sa paradajzom, kaparima, origanom, uljem i mizitrom (mešani kremasti sir tipičan za Krit), sfikijani, pita punjena prelivom od sira i meda, i pita od komorača sa spanaćem i komoračem.
Uveče se mesto napuni mladim Atinjanima koji ovde dolaze na aperitiv ili da nešto pojedu dok slušaju nastupe nekog novog benda uživo.
Bougatsadiki
Da li ste ljubitelj ulične hrane? Zato ne propustite grčki specijalitet kao što je bugaca, filo testo punjeno kremom koji se obično jede za doručak ili kao desert posle obroka.
Jedna od najpoznatijih adresa u Atini gde jedete je Bugacadiki u Psiriju: nemojte da vas obeshrabruje red i ako imate vremena, sedite za stolove napolju u senci drveća na trgu Ajron.
Iz otvorene laboratorije mese i skuvaju dosta i zato će čekanje biti brzo, ali pre svega nagrađeno ukusom: pored klasične verzije ima i mnogo slanih, idealnih za brzi ručak ili užinu posle večeri (otvoren je do kasno).
Apotekar Naksosa
Mirisi i boje najvećeg ostrva Kiklada oživljavaju na policama apoteke Naksos, prostora posvećenog ličnoj nezi nedaleko od trga Sintagma.
Dole, zajedno sa otvorenom homeopatskom laboratorijom, prodaju biljne proizvode, kreme, ulja, sveće i mirise koji podsećaju na floru mediteranske makije: majčina dušica, smokva, mirta, vres, kupina, neki od mirisa koji potiču iz retro bočica u stilu starog parfema.
Popnite se stepenicama u čajnu sobu u kojoj, između stolova i sofa, možete da sednete za biljni čaj, svež voćni sok ili smuti (preporučujemo onaj sa grčkim jogurtom, bananom, malinama, pomorandžom i nanom) od doručka do aperitiva.
Možete naručiti jaja, salate, glavna jela i deserte, a na meniju je i veoma poseban odeljak jer je u potpunosti posvećen koktelima, sa i bez alkohola, pripremljenim od endemskih biljaka Grčke i proizvoda vezanih za ovu teritoriju kao što su biter od maslina, sirup od meda, mastik od lentiska, kao i tipični destilati i likeri od metudija (od Metaxa do Tsikoudia).
Louvron
Osećajte se na trenutak kao pravi Atinjani: Luvron, između Metsa i Pangratija, je mali kafić i bistro koji posećuju skoro isključivo lokalno stanovništvo.
To ćete shvatiti kada će vam, kada sednete, automatski doneti meni na grčkom.
Ali ne paničite. Osoblje, veoma mlado i skoro svo žensko, pomoći će vam da izaberete između jela koja se nude kao što su jaja, sendviči, salate i veliki izbor mezea (među kojima ćete naći dolmadakiju, pastirmu i apakiju).
Kao pravi poznavaoci grčkog peciva, naručite tanjir loukoudamesa: palačinke natopljene medenim sirupom i prelivene cimetom, susamom ili orasima.
U kasnim popodnevnim satima svetla se gase, a jačina pojačava: muzika je indi rok, baš kao u klupskom stilu, a ispod pergole prepune biljaka penjačica možete naručiti čašu vina za nekoliko evra, uz tanjir sireva i meda. Sva grčka proizvodnja.
Ako želite da nastavite veče, idite na trg Varnava, kružni trg sa brojnim kafićima i restoranima koje posećuju Atinjani.
Kafenisanje
Šolja intenzivne i aromatične grčke kafe, sa lokumom u blizini, želatinastim i zašećerenim slatkišem tipičnim za Bliski istok, i spremni ste da posetite Akropolj: Lotte (iz Goteovog romana) je kafić sa daškom pariskog bistroa koji zaslužuje obilazak.
Vintage stil je u nameštaju – među lusterima iz 1930-ih, porcelanu i starim crno-belim fotografijama – i u muzici (u pozadini je Sofija Vempo, „pevačica pobede” tokom rata između Grčke i Italije 1940. godine), po želji vlasnice koja je i pozorišna glumica.
Za doručak možete svratiti na kroasan ili grčki jogurt sa granolom, medom i voćem; za ručak za laganu salatu uz koricu hleba tipa frizela (odličan je onaj sa paradajzom, feta sirom, kaparima, paprikom) ili brusketama.
Za užinu na meniju je mnogo poslastica, od torte od šargarepe do halve (na bazi tahina, sos od susama).
Možete sedeti unutra, gde se nalazi mermerna vitrina puna flaša i likera i nekoliko stolica, ili na otvorenom prostoru u hladu stabala pomorandže.
O Platanos
U Plaki O Platanos, uprkos oblasti u kojoj se nalazi, ne nudi kuhinju za turiste već autentična tradicionalna jela.
To je jedna od najstarijih taverni u Atini, a ako to nije dovoljno, još jedna stvar u prilog joj je to što se nalazi na veoma lepom trgu ispod pergole sa veoma gustim biljkama: pravi pogled na Grčku sa razglednice.
Tzatziki (za jake stomake jer je veoma peckast), musaka, grčka salata, jagnjetina u različitim varijantama, jela od ribe: ima ponešto za sve ukuse, ali ne zaboravite da ostavite mesta za baklavu za desert.
Atina, krovovi sa najlepšim pogledom
Hotel Herodion
Jedna od najboljih tačaka za gledanje Akropolja osvetljenog noću je krov hotela Herodion, na veoma centralnoj poziciji odmah ispod gornjeg grada (akros „visoko“, polis „grad“).
Sa terase na poslednjem spratu ovog modernog, porodičnog hotela sa 4 zvezdice, pogled na Partenon je toliko izbliza da se čini da ga gotovo prstom dodiruje: neuporediva lokacija za piće ili zaustavljanje na večeri, usred lounge muzike i tihog osvetljenja.
Ali to nije sve, ovde možete doživeti još jedno jedinstveno iskustvo: diviti se svoj lepoti i veličanstvenosti Partenona dok sedite u đakuziju koji je gostima na raspolaganju u delu solarijuma.
A oni koji žele da uživaju u ovom spektaklu sa još više privatnosti mogu izabrati jednu od soba i apartmana (neki sa privatnim balkonima) sa pogledom na kultni spomenik antičke Grčke.
Međutim, pre nego što izađete iz Irodiona, pogledajte u salu u kojoj se nalazi grčki bistro Atrijum, još jedan poseban kutak: utisak je da jedete u stakleniku među bujnim biljkama i stablima drveća koje izbijaju iz velikog krovnog prozora koji deluje kao krov. Ako ste u žurbi možete se brže zaustaviti na šalteru.
Kafeterija Muzeja Akropolja
Sedeći za otvorenim stolovima kafeterije, na drugom spratu, možete da posmatrate jedan od najnezaboravnijih zalazaka sunca u svom životu: savet je da posetite Muzej Akropolja u kasnim popodnevnim satima (ali obratite pažnju na radno vreme, leti ostaje otvoren do 20:00 od utorka do nedelje, petkom uveče do 22 časa, a do ponoći na pun Mesec u avgustu) kako biste izbegli duge redove ujutru.
A ako se pri zalasku sunca i dalje nađete kako šetate hodnicima, trenutak će biti podjednako fascinantan: polako različiti arheološki nalazi otkriveni tokom iskopavanja na Akropolju (uključujući veoma poznate statue karijatida) iz čistog belog mermera počinju da dobijaju ružičastu nijansu zahvaljujući svetlosti koja prodire kroz prozore.
Terasa Fondacije Stavros Niarchos
Još jedna destinacija koju ne treba propustiti sa pogledom od 360° na Atinu (i Pirej u prvom planu) je panoramska terasa Fondacije Stavros Niarchos, kulturnog centra sa futurističkim linijama koji je svečano otvoren 2016. na osnovu projekta Renca Piana.
Danas je ova ogromna ekološki održiva struktura od stakla i čelika jedno od simboličnih mesta grčke prestonice, opipljiv primer kako grad ne gleda samo u prošlost već je projektovan u budućnost: unutra se nalaze Nacionalna biblioteka i Grčka nacionalna opera. Svuda okolo je park od preko dvadeset hektara otvoren do ponoći leti.
Da biste došli do ove destinacije, ni deset kilometara od centra Atine, možete iskoristiti besplatnu uslugu prevoza koja povezuje Snfcc (Kulturni centar Fondacije Stavros Niarchos) do trga Sintagma svakih 30 minuta.