Romantične veze ponekad mogu postati komplikovane, ali to ne znači da moraju da se prekinu. Prema mišljenju stručnjaka, evo metode koja može spasiti vaš par!
Čak i ako ste upoznali svoju srodnu dušu, niste imuni na nekoliko svađa. I to je sasvim normalno! Život u paru je uglavnom isprekidan usponima i padovima. Nesuglasice, vikanje, a ponekad i plač…
Da biste održali zdrav odnos, postoji samo jedno pravilo: komunikacija. Ovo mora biti iskreno, otvoreno i nenasilno. Ali, nažalost, nije svima tako jednostavno. Zato su dr Džesika Grifin i seksualni terapeut Peper Švarts razvile efikasan psihološki alat koji bi jednostavno mogao „spasiti svaku vezu“.
Koji je to metod koji može spasiti sve odnose?
Ako želite da komunicirate sa svojim partnerom, takođe je veoma važno da naučite kako da slušate. Jedno bez drugog ne ide. Na ovom principu se zasniva metod dva stručnjaka pod nazivom „reflektivno slušanje“.
Ideja je da pažljivo slušate šta vaš saputnik misli i oseća, a da se ne uznemiravate ili protestujete.
„To je neophodna veština za uspešnu vezu. Ne radi se o tome da pokušavate da rešite problem svog partnera, već više o tome da se on oseća saslušanim i potvrđenim u svojim emocijama.“, kaže psihijatar Džesika Grifin.
Za to je potrebno da svom supružniku date dovoljno prostora da se može izraziti bez straha. Kada se svako mišljenje deli, poštuje i sluša, lakše je rešavati probleme i naći zajednički jezik.
„To je idealno rešenje da sprečite da manje nesuglasice prerastu u velike sukobe. Pravilno primenjeno, pažljivo slušanje će utešiti i potvrditi partnerovo mišljenje. Reći će sebi: sada se osećam shvaćeno “, kaže seksolog.
Rešite konflikt u 10 koraka
Da bi tehnika „reflektivnog slušanja“ funkcionisala, preporučljivo je da sledite sledećih 10 koraka:
#1 Imajte mirno mesto gde možete neometano razgovarati. Uzmite bilo koji predmet da biste podelili pod između sebe: onaj ko ga drži u rukama može da govori, drugi mora jednostavno da ga sluša.
#2 Započnite razgovor. Od početka pokažite da ste otvoreni za dijalog frazama poput „Želim da čujem tvoje gledište o ovome“ ili „Želim da razumem kako se osećaš“.
#3 Dozvolite svom partneru da se slobodno izražava bez prekidanja
#4 Obratite pažnju na govor tela. Ne prevrćite očima i ne uzdišite, na primer.
#5 Ponovite formulacije vašeg partnera da biste mu pokazali da ste čuli i razumeli šta govori.
#6 Obraćajte se osećanjima svog partnera frazama poput: „Mislim da te to ljuti“ ili „Osećam se tužno zbog situacije“.
#7 Uverite se da razumete
#8 Zahvalite se vašem saputniku na ovoj diskusiji
#9 Ostavite svoj ponos po strani i izvinite se
#10 Oboje se bavite pravim problemom