Da biste poboljšali svoju seksualnost, komunikacija je ključna. Otkrijte stručne savete.

Kada se suočavamo sa seksualnim problemima u našim vezama, često mislimo da je u pitanju libido, poteškoće sa seksom, ali vrlo često je komunikacija u fokusu.

Dr Emili Morse objašnjava u kolumni Body+Soul da ključ seksualno ispunjene veze leži u komunikaciji. Prema američkom seksologu, većina seksualnih problema u našim odnosima ne proizilazi iz samog seksa, već zbog nedostatka dijaloga.

Intimnost je osnova na kojoj se gradi dobar seks, a kada potiskujemo svoje želje i potrebe, ograničavamo dubinu naše veze sa partnerom.

„Mnogi ljudi misle da komunikacija sa partnerom o seksu znači vikanje: „Uradi ovo!“, „Ne ovako!”, što je još gore, pretpostavljamo da, ako će nam partner dati povratnu informaciju, to mora da znači da smo užasni u krevetu. To nije vrsta komunikacije o kojoj govorim”, kaže američki seksolog dr Emili Morse za Body+Soul.

Tri saveta za uspešnu komunikaciju u krevetu

Image by Freepik

Pravo vreme

Izaberite pravo vreme za pokretanje diskusije. Uverite se da ste oboje opušteni, energični i udobno smešteni. Izbegavajte da započnete razgovor ako je neko od vas gladan, ljut ili umoran, jer to može dovesti do nepotrebne frustracije.

Image by prostooleh on Freepik

Ton razgovora

Zauzmite pristup radoznalosti i saosećanja umesto kritike ili okrivljavanja. Postavljajte pitanja i zapamtite da istražujete zajedno, svako sa svojim preferencijama. Koristite izjave poput „osećam” ili „mi” i izbegavajte generalizacije kao što su „uvek” ili „nikad”.

Image by Freepik

Napustite spavaću sobu

Izbegavajte ove razgovore u privatnosti spavaće sobe, jer to može stvoriti neželjena seksualna očekivanja. Umesto toga, odlučite se za neutralno mesto, bez seksualnih pritisaka, kao što je sofa u dnevnoj sobi, terasa na otvorenom ili čak tokom šetnje ili u automobilu. Poslednja opcija je posebno efikasna jer izbegava direktan kontakt očima, što može olakšati otvorenu i iskrenu komunikaciju.