Kad nas muči svrab vlasišta, uglavnom pretpostavljamo da se radi o peruti, što je uobičajen problem. Ipak, postoje mnoga stanja koja mogu uzrokovati suvo vlasište koje svrbi, kao što su lišajevi ili čak bakterijska infekcija uzrokovana autoimunim poremećajem.

Uz svrab koji je najčešći simptom, infekcije kože, otok, crvenilo, ćelavost i oštećena kosa takođe mogu pratiti svrab vlasišta. Uobičajeni tretmani su obično u nekom obliku antimikrobne ili keratolitičke terapije (pod nadzorom dermatologa), steroidima uz poseban način ishrane.

Međutim, nema sumnje da je jedan od najefikasnijih tretmana za svrab vlasišta dobar piling koji pomaže u uklanjanju stare kože. Da biste zaista dugotrajno zaustavili svrab vlasišta, morate otkriti šta ga zaista uzrokuje, prenosi portal draxe.com.

Image by halayalex on Freepik
Image by halayalex on Freepik.com

Ulje čajevca osim što ima antioksidativne dejstvo ono je i antimikrobno, što znači da ima sposobnost da se bori protiv bakterija, virusa i gljivica. Prema istraživanju objavljenom u Međunarodnom časopisu za dermatologiju, brojne studije su pokazale da je ulje čajevca odlično za različite upalne simptome, uključujući seboroični dermatitis, što na kraju pomaže i u procesu zarastanja.

Druga studija objavljena u Časopisu Američke akademije za dermatologiju pažljivo je pratila rezultate koje je ulje čajevca imalo kod osoba sa peruti a koje su koristile šampon koji je sadržao pet posto ulja čajevca. Poboljšanje od 41 odsto prijavili su oni koji su koristili šampon sa uljem čajevca, što im je pomoglo u ublažavanju svraba kože glave i borbu protiv same peruti.

Higijena

Iako svi uzroci svraba kože glave nemaju veze sa zaraznim stanjem, neki, kao što je tinea capitis – imaju veze. Održavanje lične higijene je veoma važno pored izbegavanja deljenja češljeva i četki za kosu.

Lišaj tinea capitis češće se javlja kod dece, pa vodite računa o tome da mališane uputite u dobru praksu lične higijene i posledicama ukoliko je se ne pridržavaju.

Pakovanja za kosu

Preporučuje se pakovanje za kosu i kožu glave od banane, avokada i meda.Ta tri sastojka zapravo mogu učiniti neke prilično dobre stvari koži glave. Med je, na primer, dugo poznat kao drevni lek za zarastanje rana, a mnogi izveštaji nakon studija sugerišu da mikroorganizmi koji se nalaze u medu pomažu u borbi protiv bakterija i gljivica.

Maska za kosu može biti odličan borac protiv bakterija i, ako se koristi nekoliko puta nedeljno, može zaista napraviti razliku na zdrav način. Jednostavno pomešajte jednu malu zgnječenu bananu, dve kašike meda i pola avokada dok se dobro ne sjedine. Zatim ga nanesite na kosu, pazeći da pokrijete dobro i kožu glave. Ostavite da deluje 20-30 minuta, a zatim operite kosu prirodnim šamponom.

Izbegavajte hranu koja izaziva upale i infekcije.

Izbor namirnica

Slično kao i kandida, i druge gljivice mogu bujati i uzrokovati zapaljene zbog hrane koju jedete. Veoma je važno da izbegavate hranu koja izaziva upale, kao što je bilo šta prerađeno, šećer, gluten, mlečni proizvodi, soja, kikiriki i alkohol…

Najbolje što možete da uradite je da se pobrinete da vaša ishrana bude ispunjena antifungalnim namirnicama. Neke od tih namirnica su beli luk, jabukovo sirće, banane, avokado, laneno seme, đumbir i kokosovo ulje.

Hemija za kosu

Brojne hemikalije se nalaze u većini proizvoda koji su namnjeni kosi. One mogu dovesti direktno do svraba kože glave, ranica, iritacija… Dobra vest je da je ovo lako rešiti.

Izbegavajući hemikalije i birajući prirodne i organske preparate za kosu, možete zaobići negativne efekte.

Image by Racool_studio on Freepik
Image by Racool_studio on Freepik

Glicerin

studija objavljena u časposu SKINmed Journal istraživala je koliko je efikasan hidratantni losion koji sadrži visoku koncentraciju glicerola (10 procenata) i druge poznate agense za skalp (zasićene masne kiseline i ulje suncokretovog semena) za smanjenje peruti tokom perioda tretmana od osam nedelja sa tri aplikacije nedeljno.

Rezultati su uključivali značajno smanjenje peruti, uključujući bolju funkciju zaštitne barijere i hidrataciju kože, tokom trajanja ispitivanja. Glicerin je takođe pokazao da je pomogao u ublažavanju svraba kože glave.

Aloe vera

Biljka je koja je odličan prirodni tretman za suvu kosu ili svrb vlasišta. Ima hranljiva svojstva, a vitamini i minerali koji su prisutni u biljci održavaju kosu jakom i zdravom. Zbog svojih antibakterijskih i antigljivičnih svojstava, studije pokazuju da pomaže kod peruti, a enzimi gela aloje, mogu da oslobode kožu glave od mrtvih ćelija i podstiču regeneraciju kožnog tkiva oko folikula dlake.

Foto Aleksandra Ostojić

Uzroci svraba kože glave

Perut i seboroični dermatitis

Najčešći su kada su u pitanju uzroci svraba kože glave. Svrab i ljuštenje kože glave su način na koji telo reaguje na upalu prekomernog rasta gljivica koje se obično nalaze na koži glave i drugim delovima tela gde se nalazi više dlaka. Iako je prisustvo gljivica uobičajeno, problem je njihovo preveliko prisustvo. Konkretno, gljivica pod nazivom malassezia može izazvati višak rasta ćelija kože i iritirati kožu glave.

Foto Aleksandra Ostojić

Alergijske reakcije

Mogu se javiti iz brojnih razloga, ali dva od najčešćih dolaze iz vaše hrane i šampona. Postoji toliko mnogo namirnica, kao što su prerađeni šećer, kikiriki i proizvodi od soje, koji imaju sastojke koji izazivaju upale i gljivice, i ako ih ne izbegavate, verovatno ćete imati problema.

Pored toga, ako vaš šampon ili boja za kosu sadrže mnogo hemikalija, moguće je da vaša koža glave ima alergijsku reakciju na te hemikalije, poznatu kao kontaktni dermatitis. Jedna od prvih stvari koje treba da uradite je da prestanete da koristite svoj trenutni šampon, boju za kosu i balzam da biste videli da li će problem nestati.

Foto Aleksandra Ostojić

Autoimuna bolest

Psorijaza je hronična autoimuna bolest, a simptomi psorijaze uključuju crvenkaste, ljuskave mrlje na koži ili vlasištu. Iako znamo da je psorijaza nasledna, stručnjaci još nemaju jasno razumevanje uzroka ovog stanja, piše draxe.com.

Važno je da ne dozvolite da psorijaza ostane bez tretmana, jer može dovesti do svraba vlasišta i pogoršanja – ako se ne leči.

Foto Aleksandra Ostojić

Tinea capitis ili lichen planopilaris

Tinea capitis je gljivična infekcija, obično poznata kao lišaj, koja često uzrokuje infekciju u predelu glave. Dešava se zbog širenja gljivice u folikul dlake i može uzrokovati gubitak kose „na pečate“.

Srodne kožne napasti se često nalaze u muškoj bradi, u preponama, kao i između prstiju.

Gljivice mogu da žive na mrtvom tkivu u kosi, noktima i spoljašnjim delovima kože.Tinea capitis je verovatniji urok tome ako imate manje povrede kože ili vlasišta, ne kupate se redovno ili ne perete kosu često ili ako imate mokru kožu tokom dužeg vremenskog perioda, često zbog znojenja.

Foto Aleksandra Ostojić

Lako se širi, pogađajući uglavnom decu, ali obično nestaje u pubertetu. Za razliku od psorijaze, lišajevi se mogu širiti kontaktom sa ljudima ili životinjama, češljevima i četkama, šeširima ili bilo kojom drugom odećom koja je došla u kontakt sa gljivicom.

Slično tome, inflamatorno stanje zvano lichen planopilaris LPP uzrokuje neujednačen gubitak kose, uglavnom na skalpu, i može izazvati svrab vlasišta.

Vaši

Uglavnom smatramo da su vaši nešto što se dešava samo deci u školi, ali ta mala stvorenja mogu da napadnu i glavu odrasle osobe. U stvari, vaši zapravo više vole čistu kosu. Koristite efikasne i savremene proizvode kojih u dovoljnoj meri ima na tržištu i koji će Vam pomoći da se oslobodite ovih malih napasti.