Limfedem je teško hronično i progresivno oboljenje, koje se javlja kao otok na ektremitetima ili telu. To je bolest limfne cirkulacije.
U rizičnu grupu, za pojavu limfedema spadaju svi, kojima su odstranjeni limfni čvorovi, što se dešava usled hirurških intervencija i zračenja (rak dojke, jajnika, materice) ili kojima je oštećen limfni sistem (hronična venska insuficijencija, posle hirurških intervencija ili trauma).
Pročitajte i ovo: Kako sprečiti i lečiti rak grlića materice
Prevencija limfedema je od posebnog značaja. Ako se limfedem pojavi, lakše se drži pod kontrolom u trenutku izbijanja. Na taj način, sprečava se dalje širenje. Adekvanom terapijom, moguće je postići potpuno povlačenje.
Pročitajte i ovo: Istine i zablude o raku dojke
Da bi bismo sprečili pojavu limfedema, potrebno je preventivno, odmah pri pojavi prvog, blagog otoka, uraditi limfnu drenažu, a kasnije, povremeno, radi održavanja, da bi se sprečila pojava otoka. Limfna drenaža radi se polako, bez pritiska i ulja za masažu.
Pročitajte i ovo: Kako sprečiti pojavu leukoreje – belog pranja
Pacijentima se savetuje da se čuvaju bilo kakvih povreda (ogrebotine, ujedi insekata, udaraca i sl.), od toplote, podizanja tereta i dugotrajnih aktivnosti.
Pročitajte i ovo: Klinička stanja koja uzrokuju neplodnost i seksualnu disfunkciju
Mere predostrožnosti koje treba preduzeti su edukacija pacijenata o limfedemu, nega ekstremiteta, način života i najvažnije, preventivno manuelna limfna drenaža, radi sprečavanja ili usporavanja pojave limfedema.
Limfna drenaža je specijalna tehnika, koja se izvodi blagim pokretima, bez pritiska, usmerenim ka limfnim čvorovima i radi se bez ulja za klasičnu masažu.