Nova studija je otkrila da su parovi koji stalno objavljuju svoje slike na društvenim mrežama manje srećni od onih koji ih ne objavljuju.

Nova studija je potvrdila ono što su mnogi cinici već sumnjali: parovi koji dele slatke selfije na društvenim mrežama možda nisu toliko srećni koliko žele da svet veruje.

Shotkit istraživanje koje je obuhvatilo dve hiljade parova starosti od 18 do 50 godina pobliže je sagledalo nivoe sreće ispitanika i navike na društvenim mrežama.

Neosporno je da svaka osoba u vezi koja ima Facebook, Instagram i TikTok profil deli posebno posebne trenutke iz svoje veze. Međutim, rezultati su otkrili da su oni koji su podelili tri ili više selfija za par nedeljno bili nesrećniji od drugih diskretnijih parova.

Samo 10 odsto anketiranih parova opsednutih selfijem smatralo je sebe „veoma srećnim“, u poređenju sa 46 odsto onih koji su bili rezervisaniji na društvenim mrežama.

Couple eating photo created by Drazen Zigic - www.freepik.com
foto by Drazen Zigic – www.freepik.com

Parovi, društveni mediji i sreća: mišljenje nauke

Podaci ankete potvrđeni su nedavnom studijom koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Kanzasu, koja baca svetlo na uticaj društvenih medija na sreću u vezama.

Nakon anketiranja preko 300 parova i analize njihovih navika deljenja na mreži, istraživanje je potvrdilo vezu između korišćenja društvenih medija i zadovoljstva vezom.

Istraživanje je otkrilo da parovi koji redovno objavljuju objave na društvenim platformama imaju tendenciju da dožive niže nivoe sreće od onih koji izbegavaju da često dele fotografije i video zapise.

Razlog za ovaj fenomen leži u težnji ovih parova da stalno upoređuju svoj odnos sa odnosima drugih.

People photo created by lookstudio - www.freepik.com
Foto Freepik.com

Snimci naizgled savršenih trenutaka i srećne fotografije drugih parova mogu dovesti do osećaja neadekvatnosti i nesigurnosti. Kada stalno želite da izložite svoje srećne trenutke na društvenim mrežama, postaje teško ne praviti poređenja sa drugima, što bi moglo da ugrozi dinamiku vaše veze.

S druge strane, studija je istakla da su oni koji manje objavljuju zajedničke fotke zauzvrat manje skloni da se prepuste štetnoj navici da se upoređuju sa drugima. Kao rezultat toga, izbegavanjem stalnog pritiska da prikažu idealizovanu verziju svoje veze, verovatnije je da će ovi parovi prihvatiti autentičnost i istinsku sreću.

Konačno, istraživanja sugerišu da svesno smanjenje upotrebe društvenih medija može podstaći zdraviju, srećniju vezu.

Umesto da budu zarobljeni u zajedničkim životima, parovi se mogu fokusirati na negovanje svoje veze i negovanje stvarnih, nesavršenih, ali dragocenih trenutaka koje dele.