Meditacija, vežbanje i boravak u prirodi uglavnom se savetuju kao najbolje tehnike koje će nam povećati osećanje sreće. Elizabet Dan, profesorka psihologije na Univerzitetu u Britanskoj Kolumbiji istraživala je da li zapravo postoje dokazi koji podupiru ove široko popularizovane strategije.
Jedan od razloga zašto je sreću teško promeniti jeste to što na nju utiču brojni faktori – od opštih uslova u kojima živimo do sitnica, poput kazne za parkiranje ili kafe koju nam neko kupi.
Pročitajte i ovo: Recept za dobro raspoloženje – kako da popravite loš dan
Osećanje sreće koje je odvajkada bilo tema o kojoj su raspravljali filozofi, poslednjih godina je postalo predmet brojnih istraživanja psihologa. Kako se oblast razvijala, tako su se razvijale i metode za proučavanje sreće. U početku su istraživanja uglavnom koristila ankete kako bi utvrdila šta je u korelaciji sa srećom – na primer u kakvoj su korelaciji osećanje sreće i visina prihoda.
Pročitajte i ovo: Jeste li u miru sa ženom u sebi?
Ali vremenom, pojavile su se eksperimentalne studije koje su proučavale kako postupci, poput doniranja novca u dobrotvorne svrhe, utiču na osećaj zadovoljstva. Međutim, naučnici su vremenom otkrili da je teško replicirati ovako dobijene rezultate.
„Istraživanje sreće dostiglo je svoj vrhunac u vreme kada su naučnici donosili smele zaključke na osnovu vrlo malih uzoraka i korišćenjem praksi za koje sada znamo da mogu dovesti do rezultata koji se ne mogu ponoviti“, objašnjava profesorka Dan u intervjuu za Gardijan.
Pročitajte i ovo: Praktične vežbe za povećanje osećaja zadovoljstva životom
Pregledom obimne literature u saradnji sa postdoktorantkinjom Denegan Folk, Dan je pronašla iznenađujuće malo čvrstih dokaza za mnoge uobičajeno preporučene strategije za povećanje sreće.
Na primer:
Vežbanje
Postoji mnogo studija koje tvrde da vežbanje povećava sreću, ali malo njih ima dovoljno rigorozan pristup. To ne znači da vežbanje nije korisno, već da je potrebno bolje istraživanje.
Pročitajte i ovo: Strah od napuštanja umesto ljubavi
Meditacija
Od skoro 200 analiziranih eksperimenata, samo osam je imalo dovoljno veliki uzorak da bi se smatralo pouzdanim.
Pročitajte i ovo: Ove strane nikada ne bi trebalo da tolerišeš partneru (jer to nije ”normalno” ponašanje)
Boravak u prirodi
Dokazi za vezu između vremena provedenog u prirodi i povećanja sreće takođe su slabi.
S druge strane, strategije poput izražavanja zahvalnosti i trošenja novca na druge pokazale su se kao čvrsto podržane. Na primer, eksperimenti su pokazali da darivanje novca siromašnim ili bliskim osobama može znatno povećati osećaj zadovoljstva.
Mali, ali značajni efekti
Iako strategije poput praktikovanja zahvalnosti ili privremenog usvajanja ekstravertnog ponašanja mogu imati pozitivan efekat, ti efekti su obično mali. Prof. Dan ističe da na sreću utiče toliko različitih faktora da je teško postići drastične promene.
Pročitajte i ovo: Zašto se muškarci ne razvode čak ni kada imaju drugu?
„Sreća je kao jedna velika procena našeg života u celini. Jedna stvar neće napraviti ogromnu razliku, ali mnoštvo malih koraka može pomoći da podignemo nivo sreće“, objašnjava Danova.
Iako veliki spoljašnji događaji, poput rata ili političkih previranja, značajno utiču na sreću, mali svakodnevni izbori takođe igraju ulogu.
Pročitajte i ovo: Pronaći partnera nakon 30 je teško? Mit ili istina?
Zaključak? Nemojte očekivati magični recept za sreću, već se fokusirajte na mnoštvo malih koraka koji mogu unaprediti kvalitet vašeg života.