Važna napomena: Tekst se odnosi na krompir gajen bez herbicida, insekticida, hormona, fungicida i veštačkog đubriva.

Korisna svojstva sirovog krompira odavno su poznata u iskustvenoj-narodnoj medicini, međutim, prevladava verovanje da se krompir ne sme jesti sirov. To je greška, jer je sirovi krompir, u malim količinama do 3 x 50 ml soka dnevno, vrlo zdrava i korisna namirnica.

Prof. dr Staniša Stojiljković

Među preovladavajućim pogrešnim mišljenjem možemo pomenuti verovanje da moramo oljuštiti krompirovu koru pre nego što jedemo krompir, jer je krompirova kora otrovna.

Pročitajte i ovo: Glikemijski indeks – podignite svoju unutrašnju energiju

Istina je da krompir koji se organski uzgaja, ne sadrži ništa štetno po naše zdravlje u malim količinama.

Da biste napravili sok od krompira, ogulite dva krompira i stavite ih u sokovnik. Sok sadrži solanin i vitamin C, koji se preporučuju onima koji imaju želudac sa prekomernom kiselinom. Pijući čašu proceđenog soka od krompira neposredno pre obroka, uskoro će nestati peckanje prekomerno kiselog stomaka.

Sok od krompira nema premca u lečenju želudačne kiselosti i čira na želucu. To smiruje i zaceljuje probavnu sluznicu. On je antispazmodik, diuretik i emolient.

Pročitajte i ovo: Sve što treba da znamo o soku od pomorandže – koliko je zdrav i čime možemo da ga zamenimo

Sok je takođe odličan čistač, efikasan za kožne probleme, poput ekcema.

Za tamne krugove i natečenost ispod očiju, ogulite i narežite sirovi krompir na velike kriške.

Pročitajte i ovo: Da li treba da koristimo vitaminske suplemente ili ne?

Ono što je opasno je nezreo krompir zelene boje i proklijali krompir. Opasnost leži u solaninu – toksinu koji se stvara u klicama krompira i u delovima zelenog krompira.

Trovanje solaninom možete sprečiti uklanjanjem delova kore od krompira koji sadrže klice i zelene mrlje.

Kalijum, sumpor, fosfor i hlor u nekuvanom krompiru su korisni za lečenje mrlja od akni; dok njihovi enzimi i vitamin C mogu da nahrane kožu, uklone nezdravi deo tkiva i čine ga mlađim izgledom.

Pročitajte i ovo: Spremanje hrane u aluminijumskoj foliji štetno po zdravlje – sve što treba da znamo o pravilnoj upotrebi

Krompir, takođe, sadrži razne fitonutrijente koji imaju antioksidativno delovanje. Među tim važnim jedinjenjima koja promovišu zdravlje su karotenoidi, flavonoidi i kofeinska kiselina, kao i jedinstveni protein za skladištenje gomolja, kao što je patatin, koji pokazuju aktivnost protiv slobodnih radikala.

Pročitajte i ovo: Fermentisana hrana jača protok krvi i erekciju

Britanski naučnici sa Instituta za istraživanje hrane otkrili su jedinjenja za snižavanje krvnog pritiska koja se nazivaju kukoamini u krompiru.

Krompir protiv mnogih ozbiljnih bolesti

Mnogi ugledni stručnjaci za lekovito bilje, poput Ivana Lesingera i dr Jovana Tucakova, su pisali o lekovitosti soka od krompira.

Lesinger veruje da je sok od krompira prirodni lek za lečenje gastritisa, jedne od najrasprostranjenijih bolesti danas.

Pročitajte i ovo: Kiseli kupus, esencijalni probiotik – sve o njegovim svojstvima i koristima

Preporučuje se uzimanje jedne kašike soka od krompira, razblaženog sa malo vode, pola sata pre svakog obroka.

Kod terapije čira na želucu i crevu savetuje se da se na prazan stomak pije 0,5 dcl soka od krompira, a zatim 0,5 dcl pola sata pre ručka i večere.

Pročitajte i ovo: Novi trend u ishrani: Fermentisana hrana – šta je i zašto treba da počnemo da je jedemo

Dr Jovan Tucakov tvrdi da sok od krompira ima blagotvorne efekte na snižavanje nivoa šećera u krvi i u lečenju bolesti pluća i disajnih organa, čak i za ozbiljne bolesti, kao što su emfizem.

Ruski narodni lekari su sugerisali da ljudi stariji od 40 godina treba da piju pre obroka sirovi sok od krompira kako bi zaštitili svoje arterije i time povećali dotok krvi u srce.

Pročitajte i ovo: Dragocena svojstva kefira i zašto je dobro da ga jedemo

Budistički monah Tomizava, autor knjige „Put ka zdravom životu: Raka se ne treba bojati“, tvrdi da pijenje 0,2 l soka od krompira svaki dan može pomoći u izlečenju raka i drugih teških bolesti.

Efikasnost krompira u ublažavanju karcinoma postepeno se potvrđuje naučnim istraživanjima.

Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo nar? Moćno voće koje vraća organizam u pogon nakon velike iscrpljenosti!

Profesor Kagamin, sa Medicinskog univerziteta u Akiti (Japan), uspeo je da izvadi supstancu iz sirovog krompira za koju se pokazalo da je efikasna u sprečavanju rasta tumora kod laboratorijskih miševa. Objavio je svoje rezultate na međunarodnom kongresu koji je organizovala Liga protiv raka u Nemačkoj.

Pročitajte i ovo: Ako želite da imate vitku liniju, trebalo bi da (više) jedete semenke

Sok od krompira se, takođe, koristi kao deo poznate Brojsove terapije.

U poslednje vreme, krompir dobija sve veći značaj kao efikasna supstanca u borbi protiv bolesti jetre i bubrega, ali i kod srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa, lumbaga, reumatskih problema, itd.

Pročitajte i ovo: Saznajte šta se dešava sa vašim telom ako jedete dve mandarine dnevno

Bez obzira na koristi u lečenju bolesti, ispijanje sirovog soka od krompira odličan je način za jačanje imunološkog sistema.

Pored toga, pomaže u ublažavanju čestih glavobolja i menstrualnih bolova.

Čaj od kore krompira može olakšati tegobe sa žučnim bešikom, povećavajući na taj način sposobnost jetre da čisti otpadne proizvode i toksine iz tela.

Pročitajte i ovo: Kako da proverite kvalitet meda, da li je pravi ili veštački?!

Ako osećate slabost ili umor, ujutro i uveče pijte sok napravljen od jednog krompira srednje veličine, jedne šargarepe i jabuke.

Blagodeti krompirovog soka

  • jača imuni sistem
  • detoksikacija tela
  • neguje kožu
  • koristi se kao deo terapije raka
  • pomoć kod gastritisa i drugih stomačnih tegoba
  • snižava sadržaj šećera u krvi
  • pomaže kod bolesti jetre i bubrega
  • štiti od kardiovaskularnih bolesti

Pročitajte i ovo: Dobre i loše strane upotrebe meda – dobro proverite koje su pre konzumiranja!

Kora krompira prirodna je supstanca za detoksikaciju i izvor mnogih hranljivih sastojaka.

Ako konzumirate krompir s njegovom korom, posebno sirov krompir, u organizam ćete uneti mnoge vredne materije – poput ugljenih hidrata, proteina, vitamina C i B6, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka.

Pročitajte i ovo: Deset valjanih razloga zbog kojih bi trebalo da jedemo grožđe

Važno je imati na umu da se vitamin C gubi u kuvanju, jer u sirovom krumpiru srednje veličine (150 grama) ima 27 miligrama vitamina C, 45% preporučene dnevne doze za taj vitamin.

Pored toga, visoko je efikasan za negu kože i održava ten i čistim i uklanja akne i mitesere.

Pročitajte i ovo: Zašto kažemo sutra počinjem sa dijetom, ali to nikada ne uradimo?!

Zbog svojih antiseptičkih svojstava, izvrstan je za čišćenje kože, a hrani našu kožu i sprečava starenje kože zbog visokog sadržaja vitamina C i skroba. Ako ga naribate i koristite kao masku za lice, on će očistiti i zategnuti kožu i ukloniti sitne bore.

Pored toga, može vam pomoći u borbi protiv celulita. Da biste uklonili celulit, samo redovno trljajte zahvaćena mesta kriškama sirovog krompira.

Postupak izrade svežeg soka od krompira

Lako je napraviti sok od krompira. Pre bilo čega, krompir temeljito operite i uklonite klice i zelene mrlje. Zatim ga naribajte ili miksirajte, stavite u platnenu krpu i iscedite sok.

Posle filtriranja kroz krpu, klasičnim istiskivanjem putem šake, možete sačekati par minuta pre ceđenja da se skrob staloži i onda ga popiti.

Pročitajte i ovo: Šta jesti za borbu protiv lošeg raspoloženja kada su dani kratki

Uvek pijte sveže napravljeni sok, a da biste poboljšali ukus, možete ga pomešati sa voćem i povrćem po vašem izboru, na primer, jabukama i šargarepom, sokom od višnje ili maline, limunovim sokom ili medom.

Vitamin B6, koji se nalazi u krompiru, smanjuje nivo molekula zvanog homocistein koji utiče na začepljenje arterija. Visoki nivoi homocisteina su značajno povezani sa povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara.

Pročitajte i ovo: Šta jesti pre i posle rekreacije za postizanje najboljih rezultata

Vitamin B6 učestvuje u više od 100 enzimskih reakcija. Enzimi su proteini koji pomažu da se odvijaju hemijske reakcije, tako da je vitamin B6 aktivan praktično svuda u telu. Kao, na primer, sintezi i izgradnji proteina i aminokiselina.

Takođe, B6 učestvuje u stvaranju našeg DNK. Pošto amino i nukleinske kiseline učestvuju pri formiranju novih ćelija, vitamin B6 je neophodan za stvaranje gotovo svih novih ćelija u telu.

Pročitajte i ovo: Medna dijeta, šta je to i kako ishrana sa medom pomaže u mršavljenju

Hem (proteinski centar naših crvenih krvnih zrnaca) i fosfolipidi (komponente ćelijske membrane koje omogućavaju razmenu poruka između ćelija), takođe, zavise od vitamina B6.

Krompir ne treba čuvati u frižideru ili na temperaturi blizu nule, jer će im sadržaj skroba preći u šećer. Time mu menja ukus.

Pročitajte i ovo: Dobre navike u ishrani: Kako da se ne ugojite ako često jedete van kuće

Uz to, ne držite krompir u blizini luka, jer gasovi koje svaka od namirnica emituje mogu izazvati propadanje jednog i drugog. Gde god da ih skladištite, treba ih čuvati u torbi ili papirnoj kesi.

***

Jednodnevni edukacioni kurs detoksikacije sa postupkom izrade i primene sirovog soka od krompira održaće se 28. januara, u Beogradu. Informacije na telefon 0642119660.