Stručnjak nam odgovara!

Život u paru nije uvek lak; štaviše, ponekad prolazimo kroz padove, posebno u pogledu želje. Muškarci ili žene mogu primetiti i osetiti neku vrstu „lenjosti“ oko seksualnosti i svega što ona obuhvata.

Situacija koja može biti uznemirujuća za osobu koja je doživljava, ali i za partnera. Kako reagovati na ovaj pad želje? Je to loše? Diane Desvarte, seksolog i terapeut, rasvetljava ovu temu.

“Suviše sam lenj/a da vodim ljubav”

Prema ekspertkinji, ovo je jedna od fraza koje najviše čuje na konsultacijama, u kontekstu pada želje ili u terapiji parova: „Često čujem reč lenjost, reč obaveza, kvadratić, obaveza, itd.“, kaže Diane Desvarte.

Ona je takođe govorila o razlozima za ovaj pad želje: „Prava lenjost može da se desi svakome, a ponekad za to nema posebnog razloga. Imamo pravo da budemo lenji da vodimo ljubav, bilo da smo muškarac ili žena.”

Ekspert ukazuje da u drugim slučajevima lenjost može nastupiti iz logističkih razloga: „kod nekih ljudi seks izaziva mentalno opterećenje (čišćenje posteljine, tuširanje nakon seksa, itd.), ali je neophodno dekonstruisati šifre. Takođe može biti malo „brzo“, dakle brza verzija seksa, za zabavu koja ne uključuje logistiku.

Tada se postavlja pitanje prepreka seksualnoj želji: „stres, osećaj obaveze, psihičko opterećenje, nedostatak higijene, nezainteresovanost, umor… Postoji čitava gomila prepreka za seksualnu želju. Važno je identifikovati ih kako bismo bolje razumeli zašto i nadoknadili ovaj pad.”

Ona dodaje: „Postoji i kontekst koji se mora uzeti u obzir, kao što je postporođaj, žalost, nizak moral, odnos u sukobu, sramota zbog svog tela, itd.“ U ovim slučajevima se često koristi termin „lenjost“ kao „prečica“, jer je direktnije i jednostavnije pomenuti, a ne „baviti se seksološkim radom, da bi se razumeli uzroci ove demotivacije“, ukazuje Dajan Desvart.

Kako razbiti uverenja o seksualnosti i učestalosti odnosa?

Da biste stavili tačku na ova uverenja, važno je da podignete svest o ovoj temi, da o tome razgovarate sa onima oko vas, bez filtera i tabua, tako što ćete se osloboditi naredbi ponašanja i bračne dužnosti: „Sve se treba preispitati, ali prvo da biste želeli da promenite svet, dobro je početi tako što ćete promeniti sebe“, kaže profesionalac.

Da zaključimo, neophodno je razumeti različite uzroke i razloge za ovu „lenjost“. Preporučljivo je da o tome razgovarate sa svojim partnerom i da radite individualni i/ili partnerski posao kako biste pronašli ravnotežu. Takođe se preporučuje da potražite pomoć od terapeuta specijalizovanog za odnose u paru i seksualnost, koji će vam moći pružiti podršku na ovom putu.

Dajan Desvart nas uverava da pad želje ne znači (uvek) nedostatak ljubavi: „Ovo se ne dešava najčešće u konsultacijama, pratim ljude koji su veoma zaljubljeni, koji žele da „žele i idu napred sa svojim partnerom a to ne znači da nedostaje ljubavi“.