Profesor i autor knjige „Ova knjiga može da vam spasi život“ (This Book May Save Your Life), dr Karan Rajan, savetuje da sebi postavljamo ovih osam pitanja koja će nam pomoći da poboljšamo svoje mentalno i fizičko zdravlje.

Profesor dr Karan Rajan napominje da ne veruje u postavljanje visokih ciljeva ili pristup sve ili ništa.

Pročitajte i ovo: Loše strane keto dijete

Postoje dokazi da čak i ako povećamo broj koraka sa početnih hiljadu dnevno na dodatnih dve hiljade, to će uticati na smanjenje kardiovaskularnih problema. Nedavno objavljena studija u ukazuje da do četiri minuta intenzivnog vežbanja dnevno, bilo da je to brzo hodanje uz stepenice ili nošenje teških torbi iz kupovina, može da prepolovi rizik od srčanog udara kod žena srednjih i starijih godina.

Pročitajte i ovo: Pet različitih vrsta keto dijeta

Ako se budemo kretali nešto više nego do sada, to je već odlična polazna tačka.

Image by valuavitaly on Freepik

Kako brinem o svom probavnom traktu?

Potrebno je da vodimo računa o svim onim „pratiocima” koji žive u nama, jer oni kontrolišu više aspekata našeg zdravlja.

Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo čokoladu?

Povećajte količinu vlakana koju jedete i naka vam ishrana bude što raznovrsnija, kako po vrsti hrane, tako i po izgledu – dakle i boji. Dobro je dodati još crvene, plave i tamno ljubičaste, jer boja voća i povrća je u korelaciji sa polifenolnim antioksidativnim kapacitetom hrane, koje su prirodne hemikalije protiv upale.

Pročitajte i ovo: Umetnost pijenja vode – kako da pravilno hidriramo svoje telo

Prebiotička vlakna imaju najveći uticaj na mikrobiom, tako da je, na primer, uobičajeni prebiotik koji se nalazi u jabuci pektin, dok je za beli luk inulin, a zna se da pektin i inulin podstiču rast bifidobakterija, omogućavajući im da napreduju.

Pročitajte i ovo: Jednostavni recepti za domaće napitke za detoksikaciju

Druge vrste bakterija napreduju na drugim, različitim tipovima prebiotičkih vlakana, tako da dobijanje te raznolikosti znači da možete da podržite raznoliku zajednicu mikroba.

Image by Freepik

Da li dajem prednost spavanju?

Svaki pojedinačni sistem je uključen u domino efekat sna. Na primer, nedovoljno sna povećava hormon gladi grelin i smanjuje hormon sitosti leptin, zbog čega se prejedate, tako da dobijate na težini, a šećer u krvi skače, što utiče na nivo energije.

Pročitajte i ovo: Insulinska rezistencija – kad su ćelije gladne, a struk sve širi

Sve u svemu, dobar san može da održi sve u skladu.

Medical photo created by master1305 - www.freepik.com
Foto Freepik.com

Koliko puta godišnje sam prehlađen?

U zavisnosti od načina života i starosti, ali između dve i četiri prehlade godišnje kod odraslih je uobičajena brojka. Da biste bili sigurni da je vaš imuni sistem maksimalno optimizovan, dajte prednost spavanju, jer je nedostatak sna povezan sa supresijom imunog sistema.

Pročitajte i ovo: Baštovanstvo je podjednako dobro za vas, kao i odlazak u teretanu

Uverite se da imate adekvatan unos hrane koja podržava vaš mikrobiom, jer su creva najveći deo vašeg imunološkog sistema. Uzimajte suplemente vitamina D od oktobra do marta, jer pomaže u regulisanju imuniteta.

Image by master1305 on Freepik
Image by master1305 on Freepik

Treba da nastojimo da nam imuni sistem bude maksimalno optimizovan

Hronični stres može uticati na imuni sistem, pa razmislite da li u vašem životu postoje stresori koje možete ublažiti. Ostanite aktivni i uverite se da ste adekvatno hidrirani – veliki deo vašeg imunološkog sistema, limfnog sistema, zavisi od nivoa hidratacije za transport svih hemikalija i citokina kroz telo.

Pročitajte i ovo: Psihološki uzroci poremećaja ishrane – anoreksija i bulimija

Konačno, svedite na minimum izloženost patogenima, pa ako znate da je neko bolestan, nemojte se družiti s njima i izbegavajte mesta sa velikim brojem ljudi u sezoni gripa.

Health photo created by wayhomestudio - www.freepik.com
Foto by wayhomestudio, Freepik.com

Šta ne smem da ignorišem?

Pridržavajte se pravila „tri“: ako su se javili novi simptomi, ako je došlo do promene simptoma koja traje već neko vreme, ili ako postoji kombinacija simptoma, trebalo bi da odete lekaru.

Pročitajte i ovo: Da li je kokosovo ulje otrov ili čudotvorni lek?

Većina nas ne praktikuje preventivne pregleda onoliko često koliko bi trebalo. Žene bi trebalo da rade samopregled dojki, idu na skrining grlića materice i mamografiju, a muškarci na pregled prostate i testisa.

Pročitajte i ovo: Kako propustljiva creva utiču na razvoj autoimunih bolesti

Ali čak i provera stolice treba da bude rutinska stvar. Ona nam može otkriti gomilu stvari,  na primer, da li konzumiramo dovoljno vlakana, ili ako više pluta ili je masnija, znači da smo netolerantni na neku hranu. Miris stolice nam takođe može dati znak upozorenja; volumen i boja su važni, kao i da li ima krvi – i da li je tamnocrvena, svetlo crvena, crna. Ako dođe do promene u odnosu na uobičajen izgled, uradite analizu.

Allergic photo created by wayhomestudio - www.freepik.com
foto by wayhomestudio – www.freepik.com

Odakle dobijam zdravstvene savete?

Na internetu, većina registrovanih organizacija koje se bave zdravljem imaju tačne informacije. Takođe, sve državne zdravstvene institucije imaju tačne i ažurne osnovne informacije.

Pročitajte i ovo: Sve što treba da znate o vitaminu Q, savezniku u borbi protiv bora i umora

Međutim, društvene mreže su često prepune neproverenih informacija i saveta, a algoritmi su podešeni tako da će do nas najpre doći objava sa najviše pregleda, bez obzira da li su podaci tačni ili ne.

Pročitajte i ovo: Šta se dešava sa telom ako preskočite doručak

Zato ako na društvenim mrežama nađete neku informaciju vezanu za zdravlje, pažljivo proverite ko je osoba koja ju je plasirala, da li joj se može verovati, čime se bavi i da li je povezana sa nekom zdravstvenom institucijom.

Image by halayalex on Freepik
Image by halayalex on Freepik

Šta da radim da zaštitim svoj mozak?

Postoji korelacija između hroničnog nedostatka sna i povećanog rizika od neurodegeneracije, jer se proces čišćenja toksičnih proteina koji se akumuliraju u našem mozgu dešava tokom spavanja.

Pročitajte i ovo: Na koji način vežbe vraćaju sreću u naš život

Društvena izolacija ima prilično jaku korelativnu vezu sa depresijom i lošim raspoloženjem, pa ostanite u kontaktu sa voljenim osobama. Studije su pokazale da kućni ljubimci poboljšavaju raspoloženje – ne samo mačke i psi, već i kornjače.

Pročitajte i ovo: Voli svoje telo – saveti za ravan stomak

Dugoročno, naurolozi naglašavaju da imamo sposobnost da ublažimo sve oblike neurodegeneracije, jer imamo ogromnu kognitivnu rezervu. Naučite nešto novo, kao što je jezik, bavite se hobijem, čitajte knjige – sve je to dobro za jačanje kognitivnih rezervi.

Koje navike utiču na moje zdravlje?

Znamo da alkohol, pušenje i cigarete nisu dobri za nas, ali kada je u pitanju hrana, uglavnom se pažnja usmerava na ishranu dece. U idealnom svetu, svi bismo kuvali i pripremali obroke svakodnevno, koji bi bili hranljivi, bogata vlaknima, proteinima i mikronutrijentima, i bez konzervansa, ali ne mogu svi da priušte to, niti imaju vremena.

Pročitajte i ovo: Anoreksija – glad za životom

Ali ako se pridržavamo ovih nekoliko stvari – dajemo prednost spavanju, krećemo se što više možemo, čitamo, ostavljamo cigarete, smanjujemo alkohol – pa ako i jedemo neku brzu hranu, to zaista nije toliko važno, napominje dr Rajan.

Pročitaj i ovo: To što malo jedeš, ne znači da ćeš da smršaš! Naprotiv! Evo i zašto!

Prestanite da brinete o malim stvarima kojima vas mediji i društvene mreže plaše, kao što su ulja semenki ili veštački zaslađivači – to vam neće narušiti zdravlje. Fokusirajte se na glavne stubove životnog stila, savetuje prof. Dr Karim Rajan.