Svaki put kada počnete da se rekreirate, učlanite u teretanu, gubite li motivaciju u roku od nekoliko nedelja? Evo kako da pronađete želju da trenirate (čak i kada je zaista nemate).

Ko nikada nije planirao da se redovno bavi sportom? S druge strane, fizička aktivnost nije samo najzdraviji (i najkorisniji) među trikovima za mršavljenje, već je u mnogim aspektima dobra za vaše zdravlje i fizičku spremnost.

Toliko da je zaista vredno uložiti napor da ostanete motivisani.

Najbolji rezultati se, u stvari, postižu redovnim načinom života, zasnovanim na dobroj ishrani i u kombinaciji sa odgovarajućom količinom sportske aktivnosti.

Otkrivamo trikove za pronalaženje želje da trenirate čak i kada vam se to zaista ne sviđa i da svoju motivaciju zadržite visokom čak i nakon što je početni entuzijazam izbledeo.

A kada rezultati dođu – i počnete da se osećate bolje u svojoj odličnoj formi, biće mnogo lakše da nastavite sami.

Image by master1305 on Freepik

Potrebna nam je promena perspektive

Posvećenost, trud, znoj. Sve je tu u čuvenoj frazi „Nema bola, nema dobiti / No pain, no gain“, koja je ekvivalentna našem „Ako želiš da izgledaš lepo, moraš malo da patiš“.

I od sveta fitnesa do trpeze, ponovo pobeđuje (pogrešan) koncept da je gubitak kilograma sinonim za patnju, da samo odricanjem od svih zadovoljstava dobre hrane i posvetom egzistencije sačinjenoj od siromašne i neukusne hrane može da se izgubi na težini.

Prirodno je, sa ovim pretpostavkama, razmišljati o postizanju fizičkog i estetskog blagostanja kao o pokori, putu popločanom preprekama i teškoćama, a ne kao poklonu koji svaka osoba može (i treba) sebi dati.

Image by Freepik

Dobro započeti nije uvek sinonim za uspeh

Dva su zlatna trenutka u godini za teretane i sportske klubove: jesen i početak nove godine.

Mnogi počinju da se bave sportom kada se vrate sa letovanja, ali ima i onih koji izdrže do kraja decembra i podignu belu zastavu posle Nove godine.

U oba slučaja, sa dobrim namerama da se vratite u formu, tendencija je da počnete sa entuzijazmom (čak i prevelikim): kupujete sve što vam je potrebno za fizičku aktivnost, bacate se glavom bez obzira na ozbiljan i rigorozan program treninga, možda u kombinaciji sa strogom ishranom (koja već ima sve preduslove za neuspeh).

Image by halayalex on Freepik
Image by halayalex on Freepik

Ostanite motivisani iznad početnog entuzijazma

Ako je prvih nekoliko nedelja idilično – bolovi u svim delovima tela – a na mogućnost da se izneveri dato sebi obećanje se ni najmanje ne pomišlja, kako vreme prolazi uvek se (ili skoro) nešto desi, pa duh napuštanja na kraju utiče i na najbolje namere.

Sa četiri treninga nedeljno prelazimo na tri, pa na dva, dok svaki izgovor ne bude dobar da preskočite ili odložite termin sa fizičkom aktivnošću. Isključujući stvarne zastoje koje vas primoravaju da preskočite trening, bitno je da ne izgubite motivaciju i uvek tražite nove stimulanse kako biste je održali na visokom nivou.

Image by fxquadro on Freepik
Image by fxquadro on Freepik

Ono što je lepo nije lepo, lepo je što se voli

Sati razbijanja mozga tražeći najubedljivije razloge i hiljadu načina da ostanemo motivisani, ali postoji jedan koji (uvek) pobeđuje sve: samo ako radite ono što vas zadovoljava i volite, moći ćete da se oduprete i ostanete motivisani.

Ako odabrana sportska aktivnost nije za vas, potražite drugu! Dobar si u plivanju, prijavi se za bazen. Da li voliš da trčiš? Onda trči! Volite aerobik, teretanu, spinning, klasični ples? Za vas je to najbolji izbor!

Veoma je važno, u cilju uspeha, izabrati sportsku aktivnost koja će se praktikovati iz zadovoljstva, a ne iz dužnosti. A ako usput shvatite da vam ono što ste mislili da je pravi sport za vas ne predstavlja zadovoljstvo, umesto da odustanete, pokušajte nešto drugo!

Image by Freepik
Image by Freepik

Fokusirajte se na makro ciljeve

Zabranjeno je sve što obećava trenutne rezultate: od dijeta sa jednim sastojkom – koje se mogu pohvaliti ogromnim gubitkom težine sve dok jedete samo odgovarajuće povrće ili voće – do tretmana koji osiguravaju čudesne efekte na celulit, silu gravitacije i, ko zna, možda čak i na efekat staklene bašte!

Umesto da želite sve odmah, rizikujući ludi promašaj, savetujemo vam da postavite razumne i ostvarive makro-ciljeve, uzimajući u obzir količinu korisnog vremena koje nameravate i možete da posvetite treningu. Rezultat ove male jednačine, makrociljevi = posvećenost vremena, pomoći će vam da date odlične razloge za nastavak treninga.

Image by master1305 on Freepik
Image by master1305 on Freepik.com

Korak po korak

Kada se definišu makrociljevi, neka vrsta konačne tačke dolaska, da ne bi izgubili želju za treningom iz dana u dan, savet je da se srednji mikrociljevi postavljaju nedeljno, dvonedeljno ili mesečno u zavisnosti od aktivnosti.

Praćenje svakog malog postignutog poboljšanja je od suštinskog značaja za potpuno postizanje konačnog rezultata, za šta su potrebni meseci (ili godine) treninga i dobrih navika.

Image by lookstudio on Freepik
Foto Looks studio, Freepik.com

Merite svoj napredak i uvek nagradite sebe

Ono što je već postignuto je ujedno i ostvareni cilj i polazna tačka ka onome što još treba da se uradi. Da biste bolje pratili ove podatke, savet je da vodite računa o sesijama treninga i postignutim ciljevima u smislu vremena, težine, doslednosti i osećaja.

Kada to uradite, sve što možete da uradite je da se radujete svojim rezultatima. Svako ima svoj način da se nagrađuje: ako je, na primer, cilj da smrša, ništa neće biti vrednije nego da pojuriš da kupiš nove farmerke jednu veličinu manje ili da stare, omiljene iskopaš iz ormana i pohitaš ka njima kao svom cilju.

Muscle woman photo created by serhii_bobyk - www.freepik.com
foto by serhii_bobyk – www.freepik.com

Trenirajte na društveni način

Javno deljenje ciljeva i rezultata sa prijateljima, porodicom i sa celom zajednicom Facebook, Tviter i Instagram kontakata takođe može biti način da pronađete ljude koji će sigurno znati kako da vas podrže, stimulišu i ubede da čak ni ne odustanete kada se osećate kao da ne možete više!

Sport photo created by lookstudio - www.freepik.com
Foto by lookstudio – www.freepik.com

Pronađite grupu za obuku

Ako vam ideja da trenirate sami izgleda dosadna, rešenje je da to radite zajedno sa nekim. Partner za trening ili, još bolje, grupa ljudi (ne obavezno prijatelja) ujedinjenih uglavnom (ili isključivo) oko istog cilja i interesom za određenu sportsku aktivnost.

Uvek se trudite da se zabavite

Dosada je najgori protivnik motivacije jer gasi svaki entuzijazam. Iz tog razloga, bilo da trenirate u teretani ili u bazenu, pratite kurs spinninga ili fitboksa, bilo da trčite ili vozite bicikl, važno je da to radite sa uverenjem da je vreme posvećeno treningu kvalitetno vreme, da vredi uživati i maksimalno iskoristiti.

Prihvatite loše dane

Svako ima loše dane, oseća se umorno, nemotivisano, ne želi da se trudi. Najbolji način da ih prevaziđete je da ih pustite da prođu bez razmišljanja. Kada se osećate kao da vam nije dobar dan, recite ne osećanju krivice i žaljenja: preskakanje treninga ili promena ishrane, a zatim redovno nastavljanje sledećeg dana je znak velike mentalne snage i pokazatelj duboke samosvesti.

Jednostavno, dajte sebi vremena za sebe, ali ne gubeći iz vida svoje ciljeve. I, kao što je Rosela O’hara rekla: “Na kraju krajeva, sutra je novi dan!”