Punjenje telefona noću je veoma loša navika… Evo zašto!
Uveče, kada legnemo, svi imamo svoje navike. Pre nego što se ušunjamo pod jorgan i prepustimo se Morfeusovim rukama, peremo zube, čistimo lice i primenjujemo tretmane, uronimo u poslednje poglavlje naše knjige ili se izgubimo na Instragramu, TikToku… A onda kada osetimo da nas san obuzima, uključimo telefon da napunimo bateriju dok spavamo. Svi to rade, a ipak … to je zaista loša ideja!
I da, suprotno popularnom verovanju, ne bi trebalo da punite telefon u bilo kom trenutku. Nepravilna upotreba može dugoročno da ga ošteti.
Prema rečima generalnog direktora nemačke kompanije BatterieIngenieure, Dominika Šultea u članku u Business Insideru, ostaviti svoj pametni telefon da se puni da dostigne 100% baterije može oštetiti njegovu autonomiju. Dakle, ako imate utisak da se vaš uređaj prazni brže nego ranije, verovatno je to razlog zašto!
Uvek morate imati između 30% i 80% baterije.
Ipak, prema rečima stručnjaka, telefon priključen preko noći gubi vek baterije mnogo brže „od uređaja koji se puni kraće vreme“, prenosi Le Journal des Femmes. Ali iz kojih razloga?
Baterije u našim telefonima sadrže litijum-jonske i ova komponenta ne ceni toplotu, posebno kada su uključene nekoliko sati. Zbog toga je Dominik Šulte preporučio da uvek imate između 30% i 80% baterije. Koliko god je moguće, trebalo bi da izbegavate da se telefon potpuno napuni ili da se isključi zbog nedostatka baterije.
Da biste zaustavili ovu lošu naviku uključivanja pre spavanja, profesionalac preporučuje da to uradite ujutru čim se probudite i da ga punite nekoliko puta tokom dana. Verujte nam, vaš omiljeni uređaj će vam biti zahvalan (i živeti mnogo duže)!