Iako je to lična odluka, spavanje sa psom u krevetu ima svoje prednosti i mane. Evo šta misle stručnjaci.
Ima onih koji to praktikuju, a ima onih koji kritikuju. Istina je, međutim, da još niko ne zna da li je ispravno spavati sa svojim psom u krevetu.
Sada je poznato da oni koji poseduju četvoronožnog ljubimca mogu primetiti blagotvorne efekte koje život sa psom nosi: manji osećaj usamljenosti i snižavanje nivoa stresa, manje sedeći način života zahvaljujući brojnim šetnjama i mogućnost druženja sa drugim vlasnicima tokom izlaska u park ili grad.
Od trenutka kada ujutru otvore oči do kad ih zatvore, četvoronožni ljubimac je veran saputnik sa kojim se može provesti dan, naglašavajući i oživljavajući svakodnevicu i pomaže da se što više popravi raspoloženje.
S tim u vezi, Emma – The Sleep Company, zahvaljujući znanju svojih stručnjaka za spavanje, želela je da analizira kako spavanje sa vašim psom može biti terapeutsko sa više tačaka gledišta, ali istovremeno može biti i uzrok nekih „kritičnih pitanja“.
Da li je spavanje sa psom dobro za vas? Profesionalci kažu…
Takozvano „zajedno spavanje“, odnosno praksa spavanja sa psom, baš kao i obična bliskost nečijeg poverenja, proizvodi oslobađanje oksitocina.
Ovaj drugi je poznat i kao hormon sreće i dovodi do većeg osećaja blagostanja, što dovodi do snižavanja krvnog pritiska i na taj način smanjuje nivo kortizola, odnosno stresa. Blizina vašeg krznenog prijatelja tokom noći zapravo stvara veći osećaj spokoja i sigurnosti, smanjujući osećaj usamljenosti.
Štaviše, zajedničko spavanje je odličan saveznik i podrška vlasnicima protiv stanja anksioznosti, jer se bori protiv depresije i poremećaja vezanih za spavanje kao što su apneja i narkolepsija.
… i kontra
Koliko god bilo lepo spavati sa svojim četvoronožnim prijateljem, postoje i kritičniji aspekti koje treba uzeti u obzir.
Na vrhu liste svakako je pitanje higijene, posebno za pse koji većinu dana provode u bašti ili parku.
Zbog toga je, zapravo, neophodno temeljno očistiti ne samo šape već i ostatak tela psa pre nego što legne na krevet; možda ga počešljati da ukloni suvišnu dlaku kako ne bi stvarao „efekat ćebeta”.
Štaviše, u najtoplijim periodima, kada buve i krpelji divljaju, ipak je bolje izbegavati zajedničko spavanje.
Još jedan važan aspekt koji treba uzeti u obzir je da psi, po svojoj prirodi, imaju tendenciju da budu aktivni čak i noću, a to znači da, u slučaju zajedničkog spavanja, san vlasnika može biti poremećen sa do 3 ili 4 noćna mikro – buđenja (žedni su, ustaju da piju vodu, prošetaju, promene mesto, položaj…); čime se više puta tokom noći prekida ciklus odmora.
Pored neizbežnog linjanja, koje je s kaja zime i leta mnogo pojačano jer psi menjaju dlaku, nezaboravimo da i psi imaju fiziološke funkcije – naime, prde, a kad to zasmrdi pod vašim nosom usred noći… uf, daleko mu lepa kuća bila!
Zajedničko spavanje da ili ne?
Dakle, ako se pitate da li je pozitivno ili negativno spavati sa svojim psom u krevetu, znajte da ne postoji jedinstven odgovor koji se odnosi na sve.
Uopšteno govoreći, zajedničko spavanje se ne preporučuje ako pas nije navikao da bude kod kuće jer većinu dana provodi u bašti, ili kada vlasnik pati od nekih alergija ili slabo spava.
U suprotnom, provesti noć sa vašim ljubimcem biće divno iskustvo deljenja koje može dodatno ojačati vezu.