Šta bi trebalo da jedemo za povećanje imunološke odbrane?

Ovom prilikom navodimo koje su to namirnice koje pomažu telu da se odbrani od spoljašnjih uzročnika infekcija i ostane zdrav.

Postoji mnogo namirnica koje mogu da pomognu imunološkom sistemu, pomažući u podizanju njegove odbrambene sposobnosti. Način ishrane je stoga važan za jačanje organizma i njegovu manju ugroženost od strane virusa, bakterija i bolesti.

Pročitajte i ovo: Vitamin D smanjuje rizik od oboljevanja od svih vrsta karcinoma

Stoga, predlažemo vam da dole navedene namirnice uvrstite u svoju svakodnevnu ishranu jer one zaista pomažu u podizanju vašeg imunološkog sistema.

Spanać jača imuni sistem

Spanać je sjajan izvor vitamina C i folne kiseline, koji su u stanju da ojačaju imuni sistem i obnove ćelije. Ovo zeleno lisnato povrće, takođe, je sposobno da održava telo dobro hidriranim i poveća nivo energije.

Pročitajte i ovo: Kako da očistimo digestivni trakt

Pored spanaća, svo gorko povrće, takođe, pomaže u jačanju imunološkog sistema.

Radič, cikorija, maslačak i katalona, osim spanaća, su pravi saveznici zdravstvenog blagostanja organizma. Njihova diuretička svojstva pomažu telu da se detoksikuje, omogućavajući mu da se duboko pročisti.

Pročitajte i ovo: Detoksikacija na balkanski način

I spanać, kao i drugo gorko povrće, možete jesti i sirovo i kuvano, ali bi bilo poželjno da ga jedete sirovo da se ne bi menjala njihova dragocena hranjiva svojstva.

Jedenje belog luka sprečava rast bakterija

Beli luk je, takođe, jedna od namirnica koje jačaju imuni sistem. Sadrži sumpor, supstancu koja može da spreči rast bakterija i održi creva čistim.

Pročitajte i ovo: Najbolji alkalni čistači organizma – biljni čajevi sa najizraženijim baznim karakterom

Sadrži i alicin i sulfid, dve supstance koje podstiču reprodukciju i razmnožavanje ćelija neophodnih za borbu protiv infekcija.

Alicin ima antibiotičke, antimikrobne i antigljivične efekte, značajno povećavajući imuni sistem.

Pročitajte i ovo: Alkalizacija organizma – kiselo bazna ravnoteža

Iz tog razloga, oni koji integrišu beli luk u svoju ishranu redovno pate od gotovo 50% manje sezonskih bolesti i oporave se od gripa i prehlade u kraćem vremenu.

Med, propolis i matična mleč pomažu u sprečavanju infekcija

Matična mleč, hrana kojom se hrani matica, koncentracija je korisnih materija: vitamina iz grupa A, B, C i E; minerala poput bakra, gvožđa, fosfora i selena, nezasićenih masnih kiselina i na kraju, takođe, kalcijuma.

Pročitajte i ovo: Istine i zablude o alkalnosti, kiselosti i baznosti organizma

Uzimanje čajne kašičice matične mleči ujutro, najbolje na prazan stomak, pomoglo bi u sprečavanju infekcija.

Čak i med sadrži sostaze sa baktericidnim efektima i antibioticima.

Kašičica koja se konzumira dnevno može pomoći u sprečavanju kašlja, gripa, prehlade i upale grla dezinfekcijom disajnih puteva.

Pročitajte i ovo: Lice otkriva bolest

Propolis, supstanca koju pčele koriste za oblaganje košnice, je još jedan sjajan proizvod za dobro zdravlje. Sadrži visok sadržaj aminokiselina, vitamina, esencijalnih ulja, elemenata u tragovima i bioflavonoida, čime pomažu u zaustavljanju virusnih i bakterijskih bolesti.

Uzimanje propolisa preporučljivo je u slučaju sezonskih respiratornih bolesti, a takođe i kada se imunološka odbrana smanji zbog stresa, anksioznosti i depresije.

Pročitajte i ovo: Kako hormoni diktiraju promene u organizmu

U stvari, kada se stres povećava, utiče na naš imuni sistem, što nas čini ranjivijima i podložnijima bolestima.

Citrusno voće jača imuni sistem

Poznato je da su agrumi odlični saveznici dobrog zdravlja. Pomorandža, limun, mandarine, grejpfrut i limeta imaju visok sadržaj vitamina C koji pomaže imunološkom sistemu u borbi protiv bolesti, jačajući organizam.

Pročitajte i ovo: Sve što treba da znamo o ishrani tokom posta

Pored toga, vitamin C pospešuje apsorpciju gvožđa sadržanog u biljnoj hrani, pa zato konzumiranje različitog voća i povrća zajedno sa agrumima ima dvostruko korisno dejstvo.

Crveno grožđe i banane su, takođe, voće koje pojačava imuni sistem. Bogati kalijumom, ojačavaju kosti i čuvaju organizam od brojnih virusa i bakterija.

Mahunarke pojačavaju odbranu organizma od virusa i bakterija

Sočivo, pasulj, leblebije i grašak treba konzumirati svakodnevno. Mahunarke, u stvari, imaju visok sadržaj gvožđa što ih čini korisnim supstancama.

Pročitajte i ovo: Jednostavni recepti za domaće napitke za detoksikaciju

Da bismo ih konzumirali na dobar način, kako bi ih creva bolje podnosila, treba konzumirati cela zrna, zajedno sa kožom, jer su ovde koncentrovane antikancerogene materije.

Čak je i soja dobra jer je bogata fitoestrogenima sposobnim da brane dojku i matericu.

Crna čokolada poboljšava imunološki sistem

Crna čokolada je sposobna da pojača grupu limfocita koji su u stanju da poboljšaju našu prirodnu odbranu organizma, učeći je da se prilagođava promenljivim infekcijama.

Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo čokoladu?

Bogata biljnim molekulom, flavanolom, koji ima hipotenzivno i zaštitno dejstvo na srce jer smanjuje količinu lipoproteina (loš holesterol), crna čokolada ima mnogo blagotvornih efekata.

Takođe, sprečava aktivaciju i agregaciju trombocita, usporavajući proces arterioskleroze, a takođe ima i dobar sadržaj vitamina.

Pročitajte i ovo: Da li je kokosovo ulje otrov ili čudotvorni lek?

Vitamin C podiže imuni sistem, podstiče apsorpciju gvožđa i sprečava oksidaciju ćelija (usporavajući tako ćelijsko starenje); Vitamin A usporava starenje, podstiče reprodukciju ćelija na koži i dlaci i pospešuje rast kostiju.

Jogurt štiti organizam od virusa i bakterija

Jogurt je bogat živim i aktivnim mlečnim fermentima, pravim „dobrim bakterijama“, sposobnim da poboljšaju i zaštite crevnu floru od bilo koje manje dobre bakterije.

Pročitajte i ovo: Dragocena svojstva kefira – zašto je dobro da ga jedemo

Regulisanjem bakterijske flore, jogurt pomaže u zaštiti imunološkog sistema.

Pored jogurta, preporučuje se sva fermentisana hrana, posebno kefir.

Kefir veoma bogat probioticima, koji pomažu u borbi protiv virusa i bakterija.

Đumbir pomaže u borbi protiv infekcija

Đumbir je koren koji se široko koristi u azijskoj kuhinji.

Razlog? Donosi velike zdravstvene koristi, čime se vekovima pokazao kao jedan od sastojaka prirodne medicine u ‘modi’’ na Istoku.

Pročitajte i ovo: Anticelulit dijeta: Zlatna pravila ishrane za eliminaciju celulita

Đumbir sadrži nekoliko antioksidanata koji pomažu u borbi protiv infekcija i borbi protiv starenja ćelija, izbegavajući oksidaciju ćelija. Može da se koristi svež, žvakan, oguljen na sitne komade ili osušen, da se usitni i doda u topla ili hladna jela.

Pročitajte i ovo: Sok od celera – Moćan zdravstveni eliksir ili samo još jedan wellness hir

Pored đumbira, drugi koren i začini korisni za jačanje imunološkog sistema su crni biber, klinčići i cimet koji su sposobni da reaktiviraju metabolizam i odlažu toksine i otpad.

Gljive podižu odbranu organizma

U stvari, gljive sadrže beta-glukane, složene ugljene hidrate koji poboljšavaju aktivnost imunog sistema protiv infekcija i očigledno čak i protiv tumora.

Pročitajte i ovo: Može li od grčkog jogurta da se smrša? Istine i zablude!

Visok sadržaj selena pomaže belim krvnim czrncima da stvaraju citokine, proteinske molekule koji se koriste za regeneraciju ćelija.

Takođe, sadrže beta-glukan, imunostimulans koji aktivira bela krvna zrnca, koja su odgovorna za odbranu od virusa i bakterija.

Zeleni čaj pomaže organizmu u borbi protiv virusa gripa

Zeleni čaj je, ne čudi, piće koje se najviše konzumira u Aziji. Malo poput đumbira, i ovaj put je to supstanca koja se široko koristi u prirodnoj medicini.

Pročitajte i ovo: Crvena hrana pomaže u mršavljenju – šta jesti i kako funkcioniše

Sadrži polifenole, snažne antioksidante koji povećavaju imunološku odbranu i bore se protiv slobodnih radikala.

Takođe, sadrži katehine, supstance koje mogu ubiti virus gripa.

Crni čaj bi, takođe, mogao da pomogne imunološkom sistemu. Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu Harvard, ispijanje pet šoljica crnog čaja dnevno pomaže imunološkom sistemu da učetvorostruči svoju odbranu zahvaljujući teaninu.

Pratite SITO&REŠETO i na društvenim mrežama Facebook, Instagram i Twitter