Prvi put ove godine, u okviru pratećeg programa jubilarnog, 50. Bitefa, održaće se 28. kongres Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara (IATC-AICT), pod pokroviteljstvom Grada Beograda, koje će ove godine, takođe, proslaviti jubilej, 60 godina od osnivanja.
Predsedavajući konferencije je profesor dr Savas Patsalidis, iz Grčke. Ovaj važan segment pratećeg programa, okupiće u Beogradu od 25. do 30. septembara preko stotinu pozorišnih kritičara, iz čak 40 zemalja sveta.

IATC koji je osnovan 1956. godine u Parizu kao nastavak prvog međunarodnog kružoka kritičara iz 26 zemalja, brzo je rastao i razvio sistem rada s konferencijama i simpozijima, nudeći veoma vredne seminare za mlade i nove pozorišne kritičare.
Danas, sa ponosom može da se osvrne na svojih 60 godina napornog rada i angažman pozorišnih kritičara širom sveta. Profesija i uslovi pod kojima se ona razvijala, menjali su se s vremenom, ali je naročito odnos profesije prema medijima doneo nove izazove, što Udruženju daje priliku da pruži nov doprinos.
Kao sastavni deo Kongresa, biće održana Međunarodna konferencija, Novo i globalno pozorište,Između komodifikacije i umetničke nužnosti u organizaciji 27. i 28. septembra, okupiće brojne kritičare, sa ciljem da se pokrene šire razmišljanje o savremenom pozorištu kroz čitav spektar pojedinačnih potreba, nacionalnih kultura i globalne privrede.
“Kolege iz Asocijacije su prihvatile ovu temu na moj predlog, jer sam ja želeo da se konferencija koja će se desiti u okviru našeg Kongresa, ali i u okviru Bitefa, teorijski referiše na ključni pojam festivala, ili, još konkretnije, na (ne)mogućnost mišljenja o novom u savremenom svetu umetnosti. Kao što se i iz naslova vidi, jedno od ključnih pitanja jeste da li je traganje za novim i dalje jedna od glavnih pokretačkih snaga u stvaralaštvu ili je pak pre reč o “marketinškom tizeru” za festivalske i srodne biznise…”.