U američkim filmovima gledamo srednjoškolce i studente koji zarađuju džeparac raznoseći mleko ili novine, ili radeći neki drugi posao koji ne ometa njihovo školovanje.
Novac zarađuju zato što žele da imaju i uče se zarađivanju i vrednovanju novca stečenog vlastitim radom, ne zato što su primorani.
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/11/DSC_0607-150x150.jpg)
Gledajući američke filmove, gledamo mlade koji jedva čekaju da se odvoje od roditelja i osamostale se, da postanu svoji i zreli ljudi, sposobni za staranje o sebi. Gledamo i roditelje koji decu uče obavezama, odgovornostima i samostalnosti.
Roditelje koji podstiču i ohrabruju izbore svoje dece, njihovu nezavisnost i želje. Roditelje za koje je razdvajanje od dece i ostajanje „samo sa partnerom“ nešto što je prirodno i normalno, zdravo i podrazumevano. Željeno, pre svega.
Sa druge strane, ako pogledamo filmove poreklom iz zemalja bivše Jugoslavije i, što je još važnije, živote koje živi velika većina onih koji biraju da ostanu ovde – vidimo situaciju potpuno drugačiju od one na zapadu.
Mnogo puta sam roditelje čula da kažu: „Njegovo/njeno je samo da uči“ (dok ne doktorira, maltene), „Neka uživa dok može“ (tj., dok se ne zaposli, uda ili oženi, dobije dete) ili „Polako, ima kada, radiće“.
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/andre-hunter-107089-1024x681.jpg)
Na ono ka čemu bi u životu sa radošću trebalo ići, ovdašnji roditelji gledaju kao na nešto što bi, ako se već ne može izbeći, trebalo ostaviti za kasnije i odložiti za trenutak u kojem će se njihova deca toga morati latiti.
U našoj kulturi, na ulaženje u svet odraslih, neretko se gleda kao na nešto što umara i iscrpljuje, oduzima volju i energiju i ozbiljno dovodi u pitanje pronalaženje vremena za sebe i svoje potrebe. Na nešto što, takoreći, ubrzava starenje (a starenja se danas toliko bojimo).
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/alberto-casetta-349138-1024x768.jpg)
Svoju decu prezaštićuju, umesto da balansiraju između zaštite (u meri koja je spram detetovih godina potrebna) i puštanja deteta u vlastiti život i svet (koji je dobro mesto za život, i onda kada se roditeljima ne čini da je tako). Želeći da ih upozore i sačuvaju od opasnosti, neretko ih zapravo zbunjuju i plaše kada kažu: „Nije to ništa, čekaj dok… (završiš studije, kreneš da radiš, zasnuješ svoju porodicu).“ Ili: „Lako je dok si sa nama, videćeš šta je život kada se odvojiš od nas.“
Često ti isti roditelji umesto svoje dece rade ono što ona mogu i trebalo bi da urade sama, jer „oni će to brže/bolje/stručnije/kvalitetnije“. Žive živote svoje dece umesto njih, biraju i odlučuju umesto njih, prave im planove i utiru puteve. Hendikepiraju ih, a da i ne osete, niti primete, sve dok se ne okrenu oko sebe i shvate da i dalje žive sa svojom decom, starom 35+ godina, a uplašenom od života i svega onoga što on sa sobom nosi.
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/jenn-evelyn-ann-112980-1024x683.jpg)
Tada im i kažu da se odvoje i usude na ovo ili ono, pitaju ih čega se to plaše i voleli bi da njihova deca znaju i smeju. Ali, ni tada ne prepoznaju kako su to doprineli životu koji ni njima kao roditeljima ne prija i počinje da ih pritiska. Ne prepoznaju deo svoje odgovornosti.
Neki će sada reći: „Pa, ko je kriv toj deci što ne znaju/ne smeju/ne bune se/žele da žive tako kako žive?!“ Ili: „Da roditelji te dece nisu odlučivali ili birali umesto njih, ništa od njih ne bi ni bilo.“
Reći će da je odgovornost za vlastitu sadašanjost i budućnost, pre svega, u vlastitim rukama. I jeste, to je tačno. Međutim, volim da podsetim na to da život jedne porodice počinje sa roditeljima, sa ono dvoje ljudi koji su se izabrali za partnere, a onda i za roditelje svoje dece.
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/picsea-357048-1024x684.jpg)
Roditelji su ti koji dobijaju, podižu i vaspitavaju svoju decu, uče ih ali i odučavaju. Komunikacija i prenos poruka, pravila, očekivanja i vrednosti u jednoj porodici počinju sa roditeljima. Definisanje granica je, takođe, roditeljski zadatak. Oni su ti koji svoju decu usmeravaju i oblikuju, dok su deca ta koja gledajući i slušajući ih, kao svoju usvajaju predstavu o sebi, partnerstvu, porodici i svetu.
Nema nikakve logike u razmišljanju roditelja na sledeći način: „Ja ću da odlučim, izaberem ili uradim umesto tebe, a ti ako znaš i možeš bolje – izvoli, pa se suprotstavi.“
Zašto bi bilo koje dete iznova dolazilo u situaciju da se brani od svojih roditelja i suprotstavlja im se? Zašto bi se na taj način „čeličilo“ i bilo čemu učilo? Zašto roditelji (jednostavno) ne bi ukazali poverenje svojoj deci? Zašto ne bi odlučili da ne rizikuju negativne posledice svojih postupaka?
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/priscilla-du-preez-149914-1024x683.jpg)
Neki će se usprotiviti i pobuniti se, izabraće ono što roditelji ne razumeju ili ne podržavaju, dok će neka druga i drugačija deca za sebe izabrati roditeljske izbore. I plašiće se pa se neće usuditi, sumnjaće u sebe i svoje sposobnosti, te ispravnost vlastitih želja i potreba. Neće moći da poveruju u to da znaju i mogu sami, ni u nekim (ozbiljnim) godinama, te će i tada birati zajednicu sa roditeljima. Opredeliće se za poznato i provereno, za zonu komfora. Istovremeno će patiti i plašiti se, želeti i ne smeti, hteti i ne hteti. Biće rastrzani između stidljivih i nedovoljno glasnih želja i prepoznavanja silnih ličnih „slabih mesta“ i nedovoljno razvijenih kapaciteta. Time će nastaviti da stoje u mestu i biraju nebiranje. Nemenjanje.
![](https://www.sitoireseto.com/wp-content/uploads/2017/12/christin-hume-316558-1024x683.jpg)
Šta želim da vam poručim ovom kolumnom, dragi roditelji?!
Želim da vam kažem da je beskrajno važno i preko potrebno da verujete u svoju decu i svojoj deci. Ako im želite dobro, slušajte ih i čujte, razumite i podržite. Podstičite ih i ohrabrujte, stavljajte im do znanja da ste tu za njih, ali i da ih puštate i dajete im slobodu da budu i žive ono što jesu.
U situaciji dolaska u iskušenje da nešto uradite umesto svoje dece – uzdržite se. Izbrojte u sebi, ali – uzdržite se. Volite ih i brinite o njima, nastojte da ih što bolje upoznate i prihvatite sa svim onim što jesu i nisu. Budite strpljivi u prepoznavanju njihovih interesovanja, želja i potreba, sklonosti i talenata. Pomozite im u razvijanju i negovanju prepoznatog.
Ako shvatite da dolazite u iskušenje da predložite ili usmerite ka svojim (neostvarenim) željama, ambicijama ili snovima – opet se uzdržite. Opet izbrojte u sebi, ako je potrebno. Posmatrajte svoju decu, osluškujte ih i nastojte da doprete do istinski njihovog. Do onoga što ona jesu i sa zadovoljstvom treba da nastave da budu. I ne zaboravite da ste ih stvorili kako biste im život dali, ne kako biste ga za sebe uzeli ili ga umesto njih živeli.