Najnovija istraživanja pokazala su u kojim državama Evrope su ljudi najdugovečniji. U samom vrhu među Evropljanima našli su se Maltežani.
Kako se meri trajanje zdravog života? Očekivano, brojem godina koje će prosečna osoba živeti bez invaliditeta ili ograničenja u svakodnevnom životu.
Prema novoj analizi, na osnovu podataka iz 2023. godine, mediteranska ostrvska država Malta je u vrhu po dugovečnosti i kod muškaraca i kod žena u Evropskoj uniji, pokazuju novi podaci Evrostata.
A Danska je na poslednjem mestu kada su žene u pitanju, koje se nadaju da će podaci ubuduće biti povoljniji. Dok nordijske zemlje imaju razvijen zdravstveni sistem, često obolevanje od raka je tamo veće nego u drugim zemljama EU.
Žene na Malti su zdrave 70,3 godine, dok muškarci 70,1 godinu.
Budući da Evropljani žive duže nego ikad pre, kvalitet života u starosti postaje veoma važan, tako da se u evropskim zemljama žene zdravo žive 62,8 godina, a muškarci 62,4 godine.
Žene u Sloveniji su zdrave do 68,5, Dankinje samo do 54,6, Holanđanke do 56,3, Bugarke do 68,9.
Muškarci u Švedskoj su u proseku zdravi do 67,5 godina, Italijani do 67,1, Danci 57,1.
Žene imaju tendenciju da žive duže od muškaraca, a u proseku širom EU, žene bi mogle da očekuju 62,8 godina zdravog života u poređenju sa 62,4 godine muškaraca.
Ipak, žene su zdrave 75 odsto životnog veka, a muškarci 80 odsto, što znači da, iako muškarci prosečno žive kraće, zdraviji su, navodi se u izveštaju.