Neželjeni efekat vrućih letnjih dana je više gljivičnih infekcija jer kvasac uspeva u toplim, vlažnim sredinama. Naučite kako da izbegnete ove neprijatne infekcije.
Veći deo zemlje doživljava vruće, lepljive letnje dane. A sa ovakvim vremenskim prilikama, važno je da vaš donji sprat bude provetren. Vidite, loša nuspojava vrućih letnjih dana su gljivične infekcije. Kvasac jednostavno voli topla, vlažna okruženja. I, ako često nosite svoj steznik skrivajući ostatke izbočina od uživanja u zimskoj udobnoj hrani ili držite vlažni kupaći kostim na sebi veći deo dana, imate veći rizik da dobijete gljivičnu infekciju.
Ali prvo, šta je gljivična infekcija? Zvanično nazvana genitalna kandidijaza, ova gadna mala infekcija je prekomerni rast gljivica u vagini. Sada pre nego što vrisnete „fuuuj“, trebalo bi da znate da već imamo bakterije u vagini — „dobre“ bakterije koje vas održavaju svežim i uravnoteženim.
Simptomi gljivične infekcije uključuju svrab i/ili peckanje oko vagine i bol tokom seksualnog odnosa ili mokrenja.
Nema potrebe da bacite svoj steznik u smeće ili odustanete od letnjeg kupanja. Evo nekoliko saveta kako da održite vaginalni pH uravnotežen i da se osećate sveže i bez svraba.
Neka diše. Pamučne gaćice su najbolje jer je pamuk materijal koji diše. Ako vežbate ili se jako znojite, obavezno se okupajte nakon toga. Ako nosite steznik za večernji izlazak, pokušajte da se istuširate pre spavanja i spavate bez donjeg veša da biste omogućili ventilaciju. Ako idete na plažu ili na kupanje, što pre skinite vlažan kupaći kostim i obucite te suve pamučne gaćice.
Držite se dalje od mirisa, sprejeva za telo, parfema i sapuna sa mirisima. Najbolji način za čišćenje je toplom vodom i nežnim sapunom bez mirisa koji se koristi tokom kupanja i tuširanja. Pored toga, nikada ne koristite sapun UNUTRAŠNJE vagine, koristite samo sapun VAN vagine.
Nemojte se tuširati. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti izveštavaju da žene koje se ispiraju mogu imati veći rizik od razvoja upalnih bolesti karlice u poređenju sa ženama koje se ne ispiraju. Ispiranjem se šire postojeće vaginalne infekcije – veća je verovatnoća da ćete dobiti i vaginalne infekcije i polno prenosive bolesti. Pored toga, ispiranje neće sprečiti trudnoću i može učiniti trudnoću verovatnijom guranjem sperme dalje u grlić materice.
Bravo za jogurt. Ako se osećate kao da nešto nije u redu, probajte da jedete običan jogurt (bez šećera) i uverite se da na etiketi piše da sadrži žive aktivne kulture. Ove kulture mogu pomoći u borbi protiv lošeg kvasca kako iznutra tako i spolja. Neke žene će zapravo ubaciti običan jogurt u svoju vaginu (ponekad se naziva “mlečni dip”), ali jedenje iz šolje može biti jednako korisno.
Ograničite šećer. Šećer podstiče rast kvasca koje bakterije jogurta toliko pokušavaju da ubiju.
Budite bezbedni. Gljivične infekcije i neke polno prenosive infekcije imaju slične simptome, kao što je osećaj pečenja pri mokrenju. Ako se upuštate u nezaštićenu seksualnu aktivnost, važno je da posetite svog lekara i obavite laboratorijsko testiranje kako biste utvrdili uzrok simptoma i efikasno ih lečili.
Uzmi svoj lek. Ako vam vaš zdravstveni radnik dijagnostikuje gljivičnu infekciju, on ili ona će vam propisati oralni flukonazol, koji se uzima jednom na usta (izbegavajte tokom trudnoće), ili antifungalne vaginalne supozitorije ili kremu. Komisija za lekove ne preporučuje kupovinu lekova bez recepta jer možda postavljate pogrešnu dijagnozu, a ako koristite ove lekove bez infekcije, to može dovesti do „otporne“ infekcije koju je veoma teško lečiti.