Kako se približavamo 50+ rođendanu, trebalo bi da menjamo navike u ishrani jer se i metabolizam usporava.
Starenje je životni proces koji u telu čoveka izaziva niz različitih promena, pa se tako menja i metabolizam. Kako starimo, metabolizam se usporava, a kao posledica se javljaju umor, glavobolja, povećanje telesne težine, gubitak kose….
Starenjem se usporava metabolizam, pa je način ishrane i izbor namirnica veoma važan.
Iako ne možemo da zaustavimo godine i da promenimo ono što je neizbežno, postoje načini da pomognemo sebi i svoj metabolizam držimo pod kontrolom. U tome nam mogu pomoći navike u ishrani, koje će sagoreti višak masnoća oko stomaka.
Ljuta paprika kao dodatak hrani
„Dodavanje ljute paprike u jela može da pomogne da se ubrza metabolizam”, rekla je Lauren Manaker, član odbora medicinskih stručnjaka.
Ljute crvene papričice odlične su za metabolizam.
Pročitajte i ovo: Simptomi bujanja kandide
Pokazalo se da kapsaicinoidi (CAP) koji se nalaze i u ljutim papričicama i u ekstraktima paprike mogu da poboljšaju metabolizam.
Prema studiji, kapsaicinoidi koji se nalaze u ljutoj paprici igraju značajnu ulogu u održavanju metaboličkog zdravlja, posebno kada je u pitanju gubitak težine kod gojaznih osoba.
Više đumbira u ishrani
Đumbir poboljšava termogenezu (sagorevanje kalorija). Pokazalo se da konzumiranje đumbira ima antiinflamatorno dejstvo, da snižava krvni pritisak, deluje stimulativno na gastrointestinalni trakt i pomaže u održavanju glukoze u krvi.
Pročitajte i ovo: Emocionalni ekvivalenti bolesti
Antioksidansi koje sadrži đumbir važni su u borbi protiv posledica oksidativnog stresa i usporavaju starenje.
Đumbir za dobro zdravlje
Koren đumbira može pomoći gojaznim osobama da izgube težinu jer je bogat prirodnim biljnim hemikalijama koje funkcionišu kao antioksidansi.
Pročitajte i ovo: Najbolji alkalni čistači organizma – biljni čajevi sa najizraženijim baznim karakterom
Ovas je odlična žitarica
„Integralne žitarice mogu da pomognu ljudima da održe zdrav metabolizam”, istakla je Manakerova.
Ovas koji koristimo u ishrani pomaže da se duže osećamo sito, a sagoreva i masti. Sadrži puno skroba. Varenjem stiže do debelog creva i postaje hrana za “dobre” bakterije koje žive u našim crevima.
Pročitajte i ovo: Alkalizacija organizma – kiselo bazna ravnoteža
Sve ovo pomaže našoj mikroflori da bude u ravnoteži. Čovek koji ima u crevima dobar odnos „dobrih” i „loših” bakterija, može apetit da drži pod kontrolom, naročito posle 50. godine.
Crna čokolada
Konzumiranje čokolade bogate flavonoidima, a to je tamna čokolada, može da održi dobar metabolizam.
Pročitajte i ovo: Istine i zablude o alkalnosti, kiselosti i baznosti organizma
Prema rezultatima studije objavljene u časopisu Molecules iz 2018. godine, ljudi koji su konzumirali dva grama tamne čokolade koja ima oko 70 odsto kakaoa dnevno tokom šest meseci, imali su bolji metabolizam glukoze u poređenju sa ljudima koji su konzumirali dva grama čokoladnog mleka.
Iako crna čokolada ima svoje prednosti, važno je da ovu slatku poslasticu jedete umereno i da jedete samo čokoladu sa 70 odsto kakaoa ili više. Što manje kakaoa, to više šećera.