Dobro spavanje je saveznik vitke linije i dobrog zdravlja uopšte.
Pored toga, pomaže da se ne predate grešnoj hrani, svemu onome što je štetno po zdravlja, a time i goji, da ne nabrajamo, znate vi i sami šta je to, kao i da sledite zdravu ili što je moguće zdraviju ishranu.
Ovom prilikom želimo da vam ukažemo na to kako i zašto dobro spavanje može da vam pomogne u procesu mršavljenja.
Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo čokoladu?
Dobro spavanje je neophodno da biste ostali u dobroj formi. Nekoliko studija otkrilo je da je san odličan saveznik vitke linije i zdrave ishrane. U stvari, postoji uska veza između sna i proizvodnje hormona koji regulišu glad i sitost.
Pročitajte i ovo: Stvari koje razumeju samo mršave žene
Loše spavanje i manje od 7-8 sati sna smanjuje proizvodnju leptina, hormona sitosti, pogodujući iznenadnim napadima gladi i posledično nakupljanju viška kilograma. Ali, to nije sve, ima toga još.
Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo čokoladu?
Spavanje, takođe, igra važnu ulogu u regulaciji metabolizma, mehanizmu koji pretvorenu hranu pretvara u energiju i sagoreva kalorije.
Dobro spavanje pomaže vam da budete manje gladni!
Ko nedovoljno i loše spava, samo nekoliko sati, proizvodi viši nivo kortizola, hormona stresa koji podstiče glad, kao i naglo povećanje šećera u krvi, nivo šećera prisutnog u krvi koji se, ukoliko se ne pretvori u energiju, transformiše u masti.
Pročitaj i ovo: To što malo jedeš, ne znači da ćeš da smršaš! Naprotiv! Evo i zašto!
Idealno bi bilo da se ide na spavanje u 22:00 sata, radi optimalnog funkcionisanja hormonalnog sistema.
Dobro spavanje smanjuje apetit!
Oni koji više spavaju proizvode manje grelina, hormona proizvedenog tokom buđenja koji je uključen u aktiviranje nadražaja gladi.
Pročitajte i ovo: Na koji način vežbe vraćaju sreću u naš život
Dobro spavanje pomaže da se hranite zdravije!
Dobro spavanje pomaže u smanjenju unosa šećera i podstiče zdraviju ishranu.
Pročitajte i ovo: Šta se krije iza nesanice?
To je otkrilo britansko istraživanje sprovedeno od strane King’s Collegea u Londonu i objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition.