Da li postoji način da se utvrdi da li moja porodica funkcioniše normalno?
Mnogi roditelji sebi postavljaju ovo pitanje, ali ne postoji jednostavan odgovor, jer mogu postojati tako široke definicije pojma normalno.
Ipak, postoji nekoliko karakteristika koje se generalno identifikuju sa porodicom koja dobro funkcioniše. Neki uključuju: podršku; ljubav i briga za druge članove porodice; pružanje sigurnosti i osećaja pripadnosti; otvorena komunikacija; čineći da se svaka osoba u porodici oseća važnom, cenjenom, poštovanom i cenjenom.
Evo nekih drugih kvaliteta koje treba uzeti u obzir kada procenjujete koliko dobro vaša porodica funkcioniše.

Da li u vašoj porodici postoji dovoljno humora i zabave, uprkos veoma stvarnim zahtevima svakodnevnog života?
Da li vaša porodica ima pravila koja su jasno navedena i koja se ravnomerno primenjuju, ali su fleksibilna i reaguju na nove situacije i promene u porodici?
Da li su očekivanja porodice od svake osobe razumna, realna, međusobno dogovorena i generalno ispunjena?
Da li članovi porodice postižu većinu svojih individualnih ciljeva i da li su njihove lične potrebe zadovoljene?
Da li roditelji i deca imaju istinsko poštovanje jedni prema drugima, pokazujući ljubav, brigu, poverenje i brigu, čak i kada postoje neslaganja?
Da li je vaša porodica u stanju da sazri i promeni se, a da svi ne budu uznemireni ili nesrećni?

Održavanje zdrave porodice
Da biste obezbedili podržavajuće, emocionalno zdravo porodično okruženje, potrebno je da posvetite malo misli i energije sledećim pitanjima:
Da li se prema svakom detetu odnosite kao prema individui? Svako dete ima svoj temperament, svoj način gledanja i interakcije sa svetom oko sebe. Roditelji mogu podjednako voleti svoju decu, ali će prirodno imati različite vrste odnosa sa svakim od njih. Individualizujte svoj odnos sa svakim od svoje dece, jačajući njihove snage i talente i izbegavajući nepristojna poređenja sa njihovom braćom i sestrama ili prijateljima.
Da li vaša porodica ima redovne rutine? Deca i roditelji imaju koristi od predvidljivih svakodnevnih rutina. Jutarnji raspored, vreme obroka i odlazak na spavanje svima su lakši kada prate obrazac. Deca takođe cene porodične rituale i tradicije oko rođendana, praznika i odmora.

Da li je vaša porodica aktivni učesnik u vašoj široj porodici i zajednici? Porodice bolje rade kada se osećaju povezanim i podržanim od strane prijatelja i rođaka. Obično takvi odnosi zahtevaju da roditelji ulože aktivan napor da se udruže sa drugima u društvu ili za građanske projekte.
Da li su vaša očekivanja od sebe i drugih članova porodice realna? Samosvest, znanja i veštine vašeg deteta se stalno menjaju. Posmatrajte, čitajte i razgovarajte sa drugima da biste saznali šta se razumno može očekivati od vašeg deteta u svakoj fazi razvoja. Roditelji takođe imaju ograničenja u pogledu onoga što mogu da postignu, s obzirom na njihove resurse i vreme na raspolaganju.

Ne postoje “superroditelji”, samo pojedinci daju sve od sebe.
Da li vreme koje provodite sa članovima porodice doprinosi dobrim odnosima među vama? Većinu vremena koje vi i vaše dete i vaš supružnik provodite zajedno trebalo bi da bude zabavno, opušteno, smisleno i relativno bez sukoba.
Kao roditelj, sami ili kao par, da li brinete o svojim potrebama? Trebalo bi da vodite zdrav lični život (uključujući pravilnu ishranu, vežbanje i navike spavanja). Odvojite vreme, ma koliko kratko, za stvari u kojima uživate. Vaša deca će napredovati kada vaše emocionalne potrebe budu zadovoljene. Najbolje uspevaju kada ih odgajaju roditelji koji su jedni sa drugima u skladnom odnosu.
Da li preuzimate moralnu i društvenu odgovornost za svoj život? Vi ste najvažniji uzor svom detetu. Pokažite svoj sistem vrednosti kroz dela i stavove.