Poslednjih dvadesetak godina, starosna dob za prvu trudnoću pomerena je za 10 godina. Umesto sa 18, danas se uglavnom prvi porođaj dešava sa 28 godina.
Međutim, čak do 15 % žena nakon 40 godina želi da ostvari svoju prvu trudnoću.
Šansa da se ostvari trudnoća sa 35 godina, po jednom ciklusu je 20 %, a nakon 38 godina taj procenat svake godine opada gotovo za 4%. Tako da statistički pokazatelji govore da je mogućnost za ostvarenje trudnoće posle 42 godine 3-4 %.
Pročitajte i ovo: Kako da imate seks svaki dan po ceo dan
Ali to ne treba da vas baca u očaj, kaže prof. dr Sanja Sibinčić, specijalista ginekologije i akušerstva.
Želite trudnoću, a imate 40 ili više godina?
Pročitajte i ovo: Zatrudneti ili ne sa 40+?!
Vreme je da se pobrinete da rešite sve probleme, koji mogu da osujete vaš plan!
Prvo što treba da uradite je da proverite svoj hormonski status i anti Mullerian hormon, koji će biti pokazatelji vaše plodnosti (održana, smanjena, ne postoji!).
Pročitajte i ovo: Klinička stanja koja uzrokuju neplodnost i seksualnu disfunkciju
Nadam se da ste već kontrolisali testove na polno prenosive bolesti, kao što su test na hlamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, kao i cervikalni i vaginalni bris, te da vam neće biti teško da ponovo odradite testove, ukoliko su rezultati stariji od 6 meseci”, kaže prof. dr Sanja Sibinčić, inače, redovni profesor na Katedri za ginekologiju i akušerstvo, na Medicinskom fakultetu u Banja Luci. Pored toga, aktivno radi u svom Centru za vantelesnu oplodnju Medico-S, u Banja Luci, kao i u bolnici ‘Jevremova’’, u Beogradu.
Pročitajte i ovo: Psihološki aspekti trudnoće u zrelim godinama
Nakon obavljenih pregleda, sa svim prikupljenim nalazima, potrebno je da odete kod ginekologa, koji se bavi reproduktivnom problematikom i koji će nakon opsežnog pregleda utvrditi da li postoje još neki faktori (miomi, polipi u materici, ciste na jajnicima, endometrioza i dr.), koji, takođe, utiču na smanjenje plodnosti.
Pročitajte i ovo: Kako do trudnoće posle 40-te
Jedna od najznačajnijih analiza je i analiza spermiograma, jer u savremenom svetu, u poslednjih 20 godina, za 50 % je opala vrednost spermiograma. Što, praktično, znači, muške plodnosti.
Pročitajte i ovo: Kako održati trudnoću sa 40+
Ako je vaša plodnost održana, potrebno je da zajedno sa svojim partnerom i ginekologom napravite plan delovanja. U odnosu na vaše i rezultate vašeg partnera, moguće je da se sprovede samo hormonska stimuulacija ili neka od metoda potpomognute oplodnje.
U ovim godinama, vreme nam je najveći neprijatelj. Stoga je potrebno ponekad i preskočiti neke korake, uobičajene za mlađe dane.
Pročitajte i ovo: Šta da očekujete kad očekujete porođaj sa 40+
Ali šta raditi ako je vaša plodnost veoma mala i suočite se sa činjenicom da, iako se osećate odlično, izgledate mladoliko i vitalno, imate veoma male ili gotovo nikakve šanse za trudnoću?!
Pročitajte i ovo: Sve što treba da znate o postporođajnoj depresiji
Danas veoma popularna metoda je vantelesna oplodnja sa donacijom jajnih ćelija. To znači da se oplođene jajne ćelije davateljke oplode sa spermom partnera. Potom, dobijeni embrioni vrate se u uterus žene, koja planira trudnoću.
Pročitajte i ovo: Kako kineska tradicionalna medicina može da pomogne u začeću i trudnoći
Ako nekome ovo izgleda kao veoma radikalan potez, treba da zna je danas to veoma popularna metoda, kojom su mnoge žene u poznim godinama ostvarile trudnoću. Iskustva tih žena govore da one veoma brzo zaborave da jajne ćelije nisu njihove jer trudnoća jeste njihova.
Pročitajte i ovo: Pripreme za porođaj – oslobađanje od straha
Svih devet mjeseci dolazi do intenzivne reakcije organizma na hormone i interakciju sa embrionima, a nakon porođaja potpuno prestaju sve eventualne dileme.