Postići rezultat ravnog stomaka nije lako. Obično se greške do ovog cilja nalaze u pravilnoj ishrani, izostanku alkohola i cigareta, uz svakodnevnu fizičku aktivnost. Koje su to stvari koje nas sprečavaju da imamo ravan stomak.
Loše navike u ishrani mogu da dovedu do nadimanja, a to je nezdravo i nelagodno za naše telo.Takođe, tada se odlaže ili izostaje efekat ravnog stomaka.
Do ravnog stomaka samo upornošću i kvalitetnim životnim navikama.
„Poznato je da višak kalorija iz obilnih porcija hrane i pića zaslađenih šećerom može da dovede do povećanja masnog tkiva na stomaku”, rekla je dijetetičarka Amber Pankonin.
Najčešće greške u ishrani koje izazivaju nadimanje su:
Mali unos vlakana
Ako tokom dana ne unesemo optimalnu količinu vlakana, kao posledica se može javiti nadimanje stomaka i poremećaj varenja.
„Nedostatak dijetetskih vlakana može dovesti do zatvora ili drugih problema sa varenjem. Vlakna mogu poboljšati pokretljivost creva, što olakšava odlazak u toalet”, istakla je dijetetičarka Pankonin.
Istraživači i lekari sa Klinike Mejo predlažu da žene treba da unose 21-25 grama vlakana dnevno, a muškarci 30-38 grama.
Telo ne dobija dovoljno proteina
„Proteini pomažu u održavanju ravnoteže tečnosti u telu. Ako konzumirate previše jednostavnih ugljenih hidrata i premalo proteina, to može izazvati zadržavanje tečnosti i nadimanje”, ističe dijetetičarka.
Klinika Mejo napominje da je preporučeni unos proteina za odraslu osobu 0,8 grama po kilogramu telesne težine. Na primer, osoba teška 75 kilograma treba da konzumira 60 grama proteina dnevno.
Ovo se može promeniti u zavisnosti od uzrasta i nivoa aktivnosti. Kako starite, vašem telu je potrebno više proteina da spreči gubitak mišića, za koji Klinika Mejo kaže da počinje između 40. i 50. godine. Ako pripadate ovoj grupi ljudi, vaše potrebe za proteinima se povećavaju na oko 1-1,2 grama po kilogramu.
Važno je znati da ako redovno vežbate potrebno vam je oko 1,1-1,5 grama po kilogramu. Za ljude koji se bave fizičkim vežbama, kao što su dizanje tegova, trčanje ili vožnja bicikla, potrebno im je oko 1,2-1,7 grama proteina po kilogramu.
Žvakaće gume – posebno bez šećera
Iako je ponekad korisno žvakati žvakaću gumu da biste odbili želju za hranom i grickalicama, to takođe može povećati nadimanje stomaka.
„Kada žvaćete žvaku, gutate vazduh, što može da dovede do nadimanja i neprijatnosti stomaka”, objašnjavaju stručnjaci.
Treba izbegavati žvakaće gume koje nadimaju stomak
Žvakaća guma bez šećera sadrži šećerni alkohol koji izaziva nadimanje stomaka, gastrointestinalne tegobe, a u nekim slučajevima dovodi i do dijareje.
Pijete na slamku
Uzimanje tečnosti na slamku može da dovede do nadimanja.
„Svaki put kada pijete na slamčicu, izazivate u vašem telu proces koji je kao uduvavanje vazduha u balon, pumpate vazduh u creva. Ovaj proces postaje još gori konzumiranjem gaziranih pića. Preporučuje se da tečnosti pijete iz čaše ili flaše”, objasnili su naučnici.
Previše gaziranih pića
Gazirana pića dodaju mehuriće u vaša creva, što može izazvati osećaj da se područje oko stomaka širi.
Iako određena gazirana pića, poput gazirane vode, mogu biti zdrava, ako ste osetljivi i redovno osećate nadutost, možda bi vam bilo bolje da ih izbegavate.
Previše alkohola
„Konzumiranje previše alkohola može doprineti višku masnoće na stomaku, što bi vas moglo sprečiti da dobijete ravan stomak koji želite. Prekomeran unos alkohola povezan je sa povećanjem telesne težine i većim strukom, jer alkohol sadrži prazne kalorije”, rekla je dijetetičarka Pankonin.
Previše alkoholnih pića može povećati naslage masnoće na stomaku.
„Važno je uzeti u obzir namirnice koje često kombinujemo sa alkoholom, poput pržene ili slane hrane, koje često izazivaju nadimanje”, dodaje dijetetičarka.
Jedna studija je otkrila da alkohol može da doprinese prejedanju stimulišući nervne ćelije u mozgu povezane sa povećanim apetitom.