Ako ne želite da se (ponovo) ugojite, već da se dobro, bogato i optimalno hranite kako biste zadovoljili sve svoje nutritivne potrebe (i zadovoljili gladne oči), predlažemo vam da se tokom rada od kuće ili dužeg boravka u kući (karantina) pridržavate predloženih praktičnih saveta za zdravu i laganu ishranu.

Ukratko: evo kako da se ne udebljate tokom epidemije, to jest, u karantinu!

Tajna je u poštovanju nekih mera predostrožnosti (koje mnogi nisu usvojili proletos) koje vam omogućavaju da jedete zdravo i uravnoteženo.

Pročitajte i ovo: Imamo dobre vesti: Testenina ne goji (ako je jedete ovako)

Sastavili smo 10 pravila koja se lako prate (i ne ograničavaju) za nedebljanje i osiguravanje pravilne ishrane.

Kako se ne udebljati ako radite od kuće: pri ruci uvek držite zdrave i hrskave grickalice

Umesto da frižider i ostavu napunite slatkišima, prženom hranom i visokokaloričnom industrijskom hranom, fokusirajte se na zdrave grickalice.

Povrće koje ćete grickati (štapići od šargarepe), jabuka / kruška, orasi i lešnici biće savršeni saveznici za vašu vitku siluetu i koncentraciju što rad od kuće zahteva, kao i učenje na daljinu.

Pročitajte i ovo: Planiranim obrocima protiv gojaznosti

Odlučite se za hrskavu hranu, poput šargarepe, komorača, celera i sušenog voća: hrana koja hrska pod zubima efikasnija je sa psihološkog stanovišta.

Pruža zadovoljstvo i čini da lakše prevaziđemo nervoznu glad, (lažni) apetit koji diktira dosada.

U supermarketu, slatkiše zadržite za kraj

Kupovina u supermarketu je najveći neprijatelj vitke linije, gotovo uvek, ali posebno u slučaju karantina.

U stvari, izolacija kod kuće neraskidivo je povezana sa porastom dosade i osećajem nezadovoljstva, diktiranim nedostatkom društvenih odnosa. A znamo kako nas dosada navodi da neprestano otvaramo frižider…

Pročitajte i ovo: Ne morate na spavanje gladni i nevozni: Ove namirnice možete da jedete i u ponoć

Pa kako se ne ugojiti?

Izbegavajte da kolica u samoposluzi punite slatkišima i bukvalno smećem od hrane, već se fokusirajte na povrće, voće i zdravu i nemasnu hranu.

Takođe, trudite da kupujete kvalitetne domaće proizvode jer tako da ćemo pomoći našim proizvođačima koji su u ozbiljnim poteškoćama zbog pandemije.

S obzirom na to da nas stres i anksioznost koji nas karakterišu u ovom delikatnom istorijskom trenutku dovode do žudnje za šećerima, dajmo mozgu malo utehe, ali pokušajmo da nametnemo jedno pravilo kupovine: odeljenje sa slatkišima posetite tek na kraju kupovine (naravno, kada više nemate para!).

Pošto će kolica već biti puna, imaćete manje fizičkog (i psihičkog) prostora za čokoladu i slatkiše, gledanje je verovanje. A i novca više neće preostati za tu ništavnu hranu.

Uvek se treba pridržavati čak i dobrog starog pravila da se u supermarket ide punog želuca: apetit nas tera da preterujemo u količinama koje kupujemo i privlači nas kaloričnoj hrani.

Kako se ne ugojiti u karantinu zahvaljujući knjizi recepata laganih obroka

U karantinu je ključno kuvanje. Treba nam da se opustimo, da prođe vreme, možda da budemo zajedno sa porodicom i da se dobro hranimo.

Sad vam je jasno zašto je toliko ljudi odjednom počelo da kuva i postavlja slike hrane po društvenim mrežama?! Neka, pored navedenog, to je i vid terapije.

Elem, bolje je izbegavati gotova jela i industrijske proizvode jer su uvek vrlo kalorični i nemaju neophodne hranljive sastojke za vaše dnevne nutritivne potrebe.

Pročitajte i ovo: Ako imate 50+, ove namirnice obavezno uvrstite u ishranu

Dakle, DA za šporet, ali DA i za knjigu recepata laganih obroka.

Pripremite svoj dnevnik kuvanja, ili bakin / mamin kuvar, s ciljem da svakodnevno eksperimentišete sa novim receptom nekog laganog obroka.

Pored biranja niskokaloričnih jela, sledite i neke mere predostrožnosti, kao što su manje soli, malo sosova (senf je najmanje kaloričan i najzdraviji, ali proverite da nema dodanih šećera), prženje bez ulja i malo bogatih začina.

Pravljenje knjige recepata laganih obroka je takođe neophodno za odlazak u kupovinu, jer možemo da napravimo ad hoc listu.

Kada preteratesa jelom, smanjite gas u sledeća dva obroka

Ako vam se dogodi da preterate tokom obroka, ne brinite: samo smanjite količinu u sledeća dva obroka i odmah ćete uravnotežiti negativne efekte prejedanja.

Zaista, ponekad je obilniji obrok dobar za ponovno aktiviranje metabolizma, pa nemojte imati osećaj krivice.

Pročitajte i ovo: Spava vam se posle ručka? Evo zašto i kako da to rešite!

Ako ste ljubitelj isprekidanog posta, možete se svaki dan prepustiti jednom bogatom obroku pod uslovom da sledi 16 sati nejela koje pruža ova vrsta režima ishrane.

Na primer, posle večere u kojoj ste se prepustili svemu, produžite prirodnu noć brzo preskakanjem doručka: ješćete za ručak i 16-časovna pauza neće biti tragedija.

U suprotnom, postoji otkazivanje večere, strategija koja uključuje doručak i ručak uz izbegavanje večere.

Ne jedite ispred računara ili televizora

Veoma važna stvar kada je u pitanju razumevanje kako da se ne ugojite je ne jesti dok radite ili gledate televiziju.

U stvari, kada radimo druge aktivnosti, ne primećujemo šta i koliko jedemo, pa prema tome imamo tendenciju da se prejedemo, čak i preko optimalnog nivoa sitosti.

Pročitajte i ovo: Gojaznost verni pratilac depresije naročito kod žena

Treba da se fokusiramo na ono što radimo, na ugriz koji prinosite usnama, fokusirajući se na ukuse, sporo žvakanje i senzualnost povezanu sa obrokom.

Pametne telefone i tablete takođe treba zabraniti, naravno. Nedavna studija otkrila je da vam jelo dok gledate telefon duplira masnoću, pa vi vidite…

Mali i šareni tanjiri

Da li želite jednostavan i zabavan trik koji zaista funkcioniše?

Koristite male tanjire za jelo. Nabavite male tanjire, poput tanjira za voće ili desert, možda čak i sa malim viljuškama za desert umesto uobičajenih.

Pročitajte i ovo: Jednom nedeljno jedite šta god hoćete, čak i kada ste na dijeti – evo zašto

Na taj način, želećete da jedete manje jer će vam mozak biti prevaren: tanjir je pun, tako da se osećamo sitima, ali ako odaberemo mali tanjir, unesenih kalorija biće manje.

Čak i svetle boje tanjira i pribora za jelo skreću pažnju sa hrane, čineći da prevaziđemo tu proždrljivost koja nas navodi da preteramo.

Kuvajte energično

Ako ostanete kod kuće, sedeći način života neizbežno će se povećati. Zato se bavite što više fizičkim aktivnostima, možda obavljajući to kućnim poslovima da biste jednim udarcem ubili dve muve.

Čak i u kuhinji možete izgubiti težinu. Kako? Energičnim kuvanjem.

Dakle, ne gotovim jelima koja ćete staviti u mikrotalasnu ili dostavom, jer tako nećete sagoreti ni kaloriju.

Pročitajte i ovo: Lagani i zdravi zalogaji koje zvezde jedu da bi ostale u formi

Da, s druge strane, povrće za seckanje, temeljno pranje, recepti zbog kojih trčimo od špajza do šporeta i obrnuto, aparati (blender, mikser i slično) zbog kojih mnogo stojimo i tako dalje.

Zdrava ishrana takođe štiti od bakterija i virusa

Dok ste u karantinu, takođe, pokušajte da ojačate svoj imuni sistem. Delotvoran način je pridržavanje dijete koja kao glavni sastojak ima biljnu hranu (povrće, voće, tofu i seitan) i nekoliko životinjskih proizvoda.

Od ovih poslednjih, bolje je dati prednost mlečnim fermentisanim proizvodima, ribi, rakovima i morskim plodovima.

Pročitajte i ovo: Kafa sa dodacima ugrožava vitak struk

Ali znajte da nije dovoljno pratiti zdravu ishranu preko noći da biste imali super imuni sistem: potrebno je oko mesec dana da se crevna mikrobiota stavi u odgovarajuće uslove za povećanje imunološke odbrane. Zato budite strpljivi.

Jedi polako i na miru

Ako smo pre pandemije Covid-19 bili navikli da jedemo sendvič u letu ili parče pice u kancelariji, ispred računara, stojeći za šankom, sada su se stvari promenile.

Sad smo (uglavnom) kod kuće i imamo više vremena, zato nemojte da žurite, posebno za stolom. Uživajte u obrocima polako, fokusirajući se na ukuse i mirise, na teksturu hrane i na senzacije koje ona izaziva.

Pročitajte i ovo: Zdravim životnim navikama u zdraviju starost

Čineći to, imaćete tendenciju da jedete manje, jer će vas doživljaj obroka više zadovoljiti.

Dalje, kada gutate hranu, vaš metabolizam se usporava, a ako polako jedete, manje ćete asimilovati.

Dosadno vam je? Popijte čašu vode!

Nažalost, glad iz dosade uvek vreba iza ugla. Da biste je, međutim, prevarili, postoji trik: popijte čašu vode!

Kad god vam se otvora frižider, idite do česme ili boce sa negaziranom vodom.

Često brkamo osećaj žeđi sa osećajem gladi, pa bi ovo neoodoljivo i preko potrebno nam piće zaista moglo značajno umanjiti potrebu za jelom.

Pročitajte i ovo: Hrana kao opsesija – poremećaji ishrane su složena mentalna oboljenja

Stomak će dobiti osećaj sitosti sličan onome kao kad unesete hranu, a uz to ćemo duboko hidrirati svoje telo, izbegavajući tako zadržavanje vode, stvaranje celulita i opuštanje kože.

Samo, vodite računa o tome kako pijete vodu – pijuckajte, gutljaj po gutljaj!

Nemojte nikako da sručite punu čašu vode u svoj organizam jer ćete na taj način naglo ispuniti želudac (proširiti ga), ta će voda samo skliznuti kroz vaš organizam i ubrzo isteći kroz mokraću, a vaš želudac ostaće da zjapi naglo uvećan i prazan, tako da ćete sad stvarno biti gladni i moraćete da ga napunite nekom hranom.

Zato, gustirajte vodu kao najlepši koktel.