Deca napreduju u predvidljivosti. Oni se osećaju sigurnije kada imaju pouzdane rutine. Zato roditelji obično treba da pristupaju predstojećim promenama polako, pažljivo i sa planom, bilo da se radi o novom negovatelju, novom domu, novoj školi ili promeni strukture porodice.
Kada vi i vaš partner odlučite da se razdvojite, kako da razgovarate sa svojim malim detetom? Šta možete da kažete i uradite da im pomognete da prođu kroz proces što je moguće zdravije i otpornije?
#1 Ubrzo podelite informacije. Mala deca su izuzetno pronicljiva i znaće da se nešto dešava. Tajnovitost može biti štetnija od znanja, jer dovodi do svih vrsta briga, od kojih je većina gora od nadolazeće stvarnosti.
#2 Razgovarajte kao porodica. Kada odlučite da se rastanete i napravite plan za dalje napredovanje, recite to svom detetu zajedno sa partnerom i uključite svu svoju decu zajedno u razgovor.
#3 Izaberite dobar trenutak. Nemojte razgovarati o razvodu kada je jedan ili više članova porodice umorni, gladni ili moraju uskoro negde da budu. Može se ispostaviti da je to vrlo kratka diskusija – vaše dete možda nema pitanja i samo želi da se igra – ali budite na raspolaganju u slučaju da želi da razgovara, viče, svađa se, plače ili se grli.
#4 Neka bude jednostavno. Malo dete ne želi da zna za – i ne može da razume – složene razloge za razdvajanje. U vašem prvom razgovoru o tome, dovoljne su jednostavne činjenice — gde ćete svi živeti, ko će ih odvesti u školu i pokupiti, koliko će često provoditi vreme sa svakim roditeljem, činjenica da će i dalje imati dva roditelja.
#5 Naglasite svoju trajnu ljubav i zaštitu. Najveći strah malog deteta je da će izgubiti jednog ili oba roditelja. Uverite svoje dete onoliko puta koliko je potrebno da ćete nastaviti da ga volite zauvek, bez obzira na sve, i da ćete ga čuvati.
#6 Budite puni ljubavi, smireni i sigurni. Ne opterećujte svoje dete svojim besom, brigama ili problemima. Treba im da budete jaki i sigurni u svoja uveravanja da će svi biti dobro. Sačuvajte dramu za svoje prijatelje i terapeuta.
#7 Budite ljubazni, brižni i puni poštovanja prema—i prema—drugom roditelju. Ovo će pomoći vašem detetu da se oseća bezbedno u svetu. Bez obzira na probleme koje imate sa svojim partnerom, vaše dete će biti srećnije, zdravije i jače ako oseća da može da računa na to da radite zajedno u njihovo ime.
#8 Preuzmite odgovornost nad promenom. Budite u potrazi za znakovima da vaše dete krivi sebe (većina dece to čini). Oni mogu postati preterano dobri i popustljivi, na primer, ili antagonistički i suprotno. Uverite ih da ste vi i drugi roditelj ti koji treba da izvršite promenu i da to nije njihova krivica.
#9 Sačekajte i slušajte. Budite oprezni, pažljivi i dostupni u narednih nekoliko dana, nedelja i meseci. Neka mala deca su prepuna trenutnih pitanja, a drugima su potrebni meseci da obrade informacije.
#10 Odgovarajte na pitanja vašeg deteta što je moguće iskrenije. Ne pokušavajte da njihove brige gurnete pod tepih. Budite saosećajni, strpljivi i iskreni koliko možete.
#11 Budite strpljivi sa regresijom. Neke uobičajene reakcije na ovakvu promenu uključuju strah, bes, suze, prijanjanje, emocionalnu nestabilnost, anksioznost, cviljenje i opštu razdražljivost. Vaše dete može imati problema da zaspi, počne da mokri u krevet ili ima noćne more koje zahtevaju vaše smireno, umirujuće prisustvo.
#12 Održavajte stare rutine i rasporede. Dosledna briga i negovanje važniji su nego ikada u bilo kojoj tranziciji, uključujući i razvod. Oni uveravaju vaše dete da je svet bezbedan i predvidljiv. Obroci, igra na otvorenom, kupanje i rutine odlaska na spavanje sada su važniji nego ikad.
#13 Recite njihovom učitelju ili staratelju. Pripremite druge odrasle u životu vašeg deteta za moguće promene raspoloženja i pitanja. Zamolite ih da budu osetljivi i sa razumevanjem, ali da ne pitaju dete o tome ili da to pominju osim ako dete ne uvede temu.
#14 Budite strpljivi prema sopstvenim emocijama i emocijama vašeg partnera. Što vi i vaš partner budete zreliji tokom procesa razdvajanja, to bolje za vaše dete. Ali ovo je izazovno vreme za većinu roditelja, emocionalno, fizički i finansijski. Ako ste vi ili vaš partner ljuti ili uznemireni u društvu vašeg deteta, prihvatite to i izvinite se svom detetu, objašnjavajući da je promena uvek teška. Naglasite svoje samopouzdanje da ćete to prebroditi i da će svi biti dobro, kao i da razumete da to neće biti lako.
#15 Ne razvlačite. Kada svom detetu kažete da se to dešava, nastavite sa praktičnim poslom uspostavljanja novih situacija i rutina.
Promena je stresna, ali ne mora da bude štetna. Dete čiji su roditelji samouvereni, zreli, puni ljubavi i od poverenja može da preživi razdvajanje i razvod sa boljim veštinama i snagama. Ovo je kritično važno vreme u životu vašeg malog deteta, vreme kada morate da preuzmete odgovornost da budete roditelj.