Topli letnji dani prosto mame da se vreme provodi u prirodi, najčešće pored reka, jezera, mora ili bazena. Uz želju za lepim i preplanulim tenom dolaze i pitanja koliko smemo da se izlažemo suncu da to bude zdravo i blagotvorno.

No, nije beznačajno ni znati kako da se zaštitimo od prejakog sunca, kakve preparate da koristimo za negu i zaštitu. Koliko je minimalno potrebno da boravimo na suncu da bi blagotvorno uticalo na naš organizam i zašto je važno da se izlažemo sunčevim zracima Marina Jablanov pitala je dr Mirjanu Anđelić.

– Ako se koža izlaže sunčevoj svetlosti i to UVB zracima talasne dužine od 270 do 300 nm, a to je situacija kada je indeks zračenja napolju veći od 3, tada je dovoljno je izlagati suncu lice, ramena i ruke po 15 minuta 3 puta nedeljno.

Pročitajte i ovo: Tajne mladalačkog izgleda poznatih glumica

Ovo vreme je sasvim dovoljno da se u našem telu sintetiše potrebna količina D vitamina. To je vrlo važno jer on učestvuje u mnogim metaboličkim procesima.

Pročitajte i ovo: Deset najboljih CC krema i u čemu se razlikuju od BB krema

Dobra vest je da se ovaj vitamin može deponovati u masnom i mišićnom tkivu, ali te rezerve traju do dva meseca bez obzira na količinu deponovanog vitamina. To znači, svaka dva meseca na Havaje po D vitamin – našalila se dr Anđelić.

bathing-1031594_1280Vrhunski dermatolozi preporučuju odlazak na plažu i uživanje u blagodetima sunca u prepodnevnim satima. Posle podne, sunčanje se preporučuje posle 17 sati. Na taj način obezbeđujemo dovoljnu količinu vitamina D koji nam je potreban za zdrav život.

Pročitajte i ovo: Pedeset najboljih ženskih letnjih parfema

Lekari u poslednje vreme stalno ističu da je ovaj vitamin izuzetno važnan za naš organizam, a dr Mirjana Anđelić nam objašnjava i zašto.

Pročitajte i ovo: Hijaluronskim filerima do regeneracije kože

– Vitamin D utiče na metabolizam ugljenih hidrata, na prevenciju karcinoma dojke i debelog creva ali i na ishod trudnoće. Baveći se sterilitetom, kontrolišem ženama nivo D3 vitamina u krvi i procenat onih s nižim vrednostima je preko 90 procenata.

Pročitajte i ovo: Vitamin D smanjuje rizik od oboljevanja od svih vrsta karcinoma

Tako da gotovo sve žene koje su u procesu lečenja steriliteta ili su trudne, moraju da uzimaju dodatno D vitamin. Preporuke za dnevni unos idu od 400 ij (internacionalnih jedinica) do 2000 ij, zavisi od postojećeg nivoa u krvi – istakla je dr Anđelić, ginekolog.

Solarijumi ne pomažu u sintezi D vitamina, jer su tamo uglavnom UVA zraci druge talasne dužine. Osim toga, boravak u solarijumu je samo put da koža brže stari.

Pročitajte i ovo: Voli svoje telo – saveti za ravan stomak

Sunce ne treba izbegavati, ali bi se zato trebalo sunčati pametno. Kreme za sunčanje su takođe predmet raznih polemika. Ono što je važno je da koristimo preparate koji imaju zaštitni faktor, ali ne sadrže paraben (vrsta konzervansa) i razne aditive koji mogu ozbiljno ugroziti naše zdravlje, o tome smo pisali pre nekoliko brojeva u ovoj rubrici.

Pročitajte i ovo: Anticelulit dijeta: Zlatna pravila ishrane za eliminaciju celulita

– Sve što namažemo na našu kožu, 60 procenata toga ulazi u naš krvotok za neverovatnih 30 sekundi i to uvek imajte na umu pri izboru preparata za kožu! Dakle, zlatno pravilo – ono što ne smemo da pojedemo, nikako ne treba ni da namažemo na našu kožu – naglasila je Snežana Dukanac, autorka bloga s receptima za prirodnu negu kože s preparatima koje možete napraviti kod kuće.

Pročitajte i ovo: Zdrava i negovana kosa je simbol dobrog zdravlja i lepote

– Kremu sa zaštitnim faktorom možete napraviti i kod kuće, sami od sastojaka koji neće ugroziti vaše zdravlje, naprotiv. Svi prirodni losioni se prave na bazi ulja. Ukoliko se odlučite za tu varijantu, treba da znate koja ulja treba da izbegavate, jer postoje ulja koja su zdrava i lekovita, ali su u isto vreme osetljiva na (sunčevu) svetlost i pod njenim uticajem menjaju svojstva. Tako da umesto da budu blagotvorna, ona postaju toksična – rekla je Snežana Dukanac i nadovezala se:

Pročitajte i ovo: Prirodni preparat za sjajnu, bujnu i lepršavu kosu

– Ulja koja treba izbegavati 24 sata pre izlaganja sunčevim zracima su: kantarionovo ulje, ulje kumina, đumbirovo ulje, ulje semenki grejpa, ulje pomorandže, limuna, ulje kajsije, anisa, lovorovo ulje, ulje valerijane, kamfora, cimeta, ulje korijandera, komorača, hmelja, muškatnih oraščića, smreke, peršuna, bibera, majčine dušice. To su samo neka od fototoksičnih ulja koji pod uticajem sunca izazivaju pege, opekotine, a mogu biti i kancerogena.

Pročitajte i ovo: Ne možete da spavate, lome vam se nokti, a kosa opada?!

Pročitajte i ovo: Holivudska anticelulit maska za telo

Važno je znati da se svi prirodni preparati čuvaju u tamnim staklenim teglicama da svetlost ne bi menjala njihova svojstva. Teglice je dovoljno uviti u aluminijumsku foliju ukoliko ne možete naći tamnu ambalažu. Da bi postigli lep i zravo preplanuo ten trebalo bi voditi brigu i o ishrani.

Pročitajte i ovo: Maska za suvu kosu

– Leti je jako važna ishrana kao i unos vitamina. Najbolje je da se vitaminima snabdete iz svežeg voća i povrća. Vitamin C je jak antioksidans, a u kombinaciji sa vitaminom E, izvor je lepote i zdravlja za našu kožu. Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom o dnevnoj količini koju treba da unesete u vaš organizam kao i o vremenskom periodu u kom je dozvoljeno da se vitamini unose u organizam – posavetovala je Snežana Dukanac.

Pročitajte i ovo: Anticelulit ulje iz kućne radinosti

Recept za ulje za sunčanje

Pomešati istu količinu ulja semenki maline i ulja šargarepe (najbolje je ako možete da nađete ulje semenki šargarepe). Ulje semenki malina se preporučuje za bebe i malu decu, ljude sa izrazito belom kožom kao i za ljude koji imaju vitiligo. Ulje šargarepe u sebi sadrži visoku koncentraciju beta karotena. Ovo prirodno ulje je potpuna zaštita, sa visokim prisustvom prirodnog SPF i aplicira se na kožu pola sata pre sunčanja – otkrila nam je Snežana Dukanac.

Pročitajte i ovo: Celulit – kada vas prošlost drži u nekretanju

Recept za mleko za sunčanje

Potrebno je: 2 kašike kokosovog ulja, 1 kašika šea putera, 1 kašika kakao putera, 1 kašičica maslinovog ulja, 1/2 kašičice aloja vera gela, 2 kašičice cink oksida (svi sastojci se mogu naručiti ili kupiti u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane).

Pročitajte i ovo: Simptomi bujanja kandide

Istopiti kokosovo ulje, šea puter i kakao puter na pari. Kada se otopi, pustiti malo da se ohladi pa dodati maslinovo ulje, cink oksid i aloja vera gel. Dobro promešati i sipati u staklenu posudu. Svi sastojci ovog mleka imaju relativno nizak SPF, ali su prava blagodet za kožu. Cink oksid će vam omogućiti zaštitu od sunca, a u kombinaciji sa ostalim sastojcima obezbediće da vam koža ne bude suva i dehidrirana.

Pročitajte i ovo: Kako se rešiti tenzije u vratu i ramenima?

– Ukoliko volite da stavljate parfem, potrebno je da pre stavljanja parfema to mesto malo namažete ovim mlekom. Na taj način ćete sprečiti alergije na parfeme koje može izazvati Sunce. Tako su se Arapkinje štitile od Sunca, a stavljale parfem – poverila nam je Snežana Dukanac.

SPF faktor

Važno je napomenuti je da zaštitni faktor (SPF – sun protection factor) na preparatu za sunčanje označava koliko puta duže se možemo sunčati do pojave prvog crvenila u odnosu na vreme bez ikakve zaštite.

To znači, da ako se crvenilo javlja posle 10 minuta, sa preparatom faktora 15 crvenilo će se pojaviti posle 150 minuta sunčanja. Ovo su naravno prosečne vrednosti i treba ih uzeti okvirno.