Evo kako da identifikujete brzinu vašeg metabolizma pomoću jednostavne metode koju je objasnio stručnjak za ishranu.
Gubitak težine ponekad može izgledati kao prava prepreka. Bolje jedete, više se krećete, dovoljno spavate, a igla na vagi i dalje odbija da se pomeri?
Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo nar? Moćno voće koje vraća organizam u pogon nakon velike iscrpljenosti!
Razlog može biti na strani vašeg metabolizma. Ovaj složeni proces koji upravlja potrošnjom energije vašeg tela značajno varira od osobe do osobe. Neki sagorevaju kalorije brzo, drugi sporije.
Dakle, kako znate da li vam je metabolizam spor ili brz?
Kako znati da li imate spor metabolizam?
Kako profesor Jean-Daniel Lalau, profesor nutricionizma, objašnjava našim kolegama u Top Sante-u, metabolizam je kao dimnjak.
Pročitajte i ovo: Kiseli kupus, esencijalni probiotik – sve o njegovim svojstvima i koristima
„On manje-više dobro funkcioniše u zavisnosti od količine i prirode onoga što mu se daje (možemo navesti primer suvog drveta za dimnjak) s jedne strane i kvaliteta njegovog izvlačenja s druge strane, pri čemu ovaj drugi odgovara šta trošimo u mirovanju, ili bazalni metabolizam”.
Pročitajte i ovo: Dragocena svojstva kefira i zašto je dobro da ga jedemo
Ovaj bazalni metabolizam predstavlja više od polovine naše dnevne potrošnje energije: to je ono što vaše telo troši samo da bi funkcionisalo u mirovanju.
A ova potrošnja značajno varira: „Za nemasnu masu od 70 kilograma, možemo imati potrošnju energije koja varira od jednostavnog do skoro dvostrukog (od 1600 do 2500 kalorija/dan)“, precizira profesor Lalau.
Osim vašeg bazalnog metabolizma, drugi faktori utiču na vašu potrošnju energije. Fizička aktivnost, na primer, čini oko trećinu vaše dnevne potrošnje, dok ishrana generiše još 10%.
Međutim, udeo metabolizma u ovom ukupnom iznosu može da varira u zavisnosti od nivoa vaše aktivnosti.
Pročitajte i ovo: Ako želite da imate vitku liniju, trebalo bi da (više) jedete semenke
Pre nego što svoje poteškoće sa gubitkom težine pripišete sporom metabolizmu, neophodno je isključiti druge potencijalne uzroke: „Morate se uveriti da ne postoji stečeni problem, posebno disfunkcija štitaste žlezde, koja je izuzetno česta, posebno kod žena“, objašnjava Profesor Lalau.
Jednostavno merenje TSH može otkriti insuficijenciju štitaste žlezde, što bi usporilo vaš metabolizam.
Kako izgubiti težinu sa sporim metabolizmom?
Ako je vaš metabolizam zaista spor, neophodno je identifikovati i optimizovati druge stavke potrošnje energije. Ali pazite da ne zanemarite unos hrane!
Da li konzumirate skrivene masti ili previše izdašne porcije? Tačna procena vaših navika u ishrani može otkriti oblasti za poboljšanje.
Pročitajte i ovo: Kako da proverite kvalitet meda, da li je pravi ili veštački?!
Ako se hipometabolizam potvrdi, moraćete da prilagodite unos u skladu sa fizičkom aktivnošću, a da ne padnete u preterana ograničenja koja bi mogla da pogoršaju problem.
Da biste se suprotstavili smanjenom metabolizmu, preporučljivo je delovati na nekoliko frontova: „Povećajte potrošnju energije kroz fizičku aktivnost u slučaju sedentarnog načina života i napravite najrelevantniji mogući izbor hrane u smislu kvaliteta, bez ograničenja, upravo da biste pravilno prilagodili nivo unosa do preporučene fizičke aktivnosti“, objašnjava profesor Lalau.
Pročitajte i ovo: Dobre i loše strane upotrebe meda – dobro proverite koje su pre konzumiranja!
Fokusiranje na redovne, raznovrsne i prilagođene vežbe, dok se odlučite za hranu bogatu hranljivim materijama i lako svarljivu, može vam pomoći da ponovo pokrenete „dimnjak“ vašeg metabolizma.