Ukoliko osećate kako ste stalno opterećeni raznim brigama, na primer, u vezi sa egzistencijalnim potrebama, strahom da ćete izgubiti posao, strahom za vaše najbliže, to su pokazatelji da verovatno imate generalizovani poremećaj anskioznosti.
Ovo važi ako navedeni simptomi kod vas traju duže od šest meseci. Ako svakodnevno osećate nervozu, napetost ili ukočenost u pojedinim delovima tela, pojačani umor, otežanu koncentraciju i imate nemiran san, to su simptomi pojačane anksionosti.
Na primer, ako stalno brinete da vašoj deci može da se dogodi nekakva nezgoda kada su van kuće, verovatno imate povišen nivo anksioznosti. Ovi primeri vam objašnjavaju da nemate panični napad, već pojačanu anksioznost.
Pročitajte i ovo: Kako da prepoznate panični napad – simptomi napada panike
Kako zaustaviti napad panike?
Pošto simptomi počinju da dostižu vrhunac tokom napada panike, osoba može osećati kao da se iskustvo nikada neće završiti. Iako možete pomisliti da ne možete ništa učiniti osim čekati, postoje neke tehnike koje možete praktikovati da biste smanjili težinu simptoma, skrenuli pažnju sa osećanja panike i zavarali vaš um.
Potrebno je da imate unapred smišljen plan i redosled radnji. Na primer, možete u trenutku kada osećate da počinje napad, da se udaljite iz okoline u kojoj se trenutno nalazite, sednete i pozovete prijatelja ili člana porodice koji vam može pomoći da se smirite.
Pročitajte i ovo: Kako previše jake želje u odnosu postaju prečica do razočarenja
Zatim možete upotrebiti sledeće tehnike:
Vežbajte duboko disanje
Gubljenje daha ili kratak dah je čest simptom napada panike koji može učiniti da osećate kako gubite kontrolu nad sobom. Ponavljajte u sebi kako je gubljenje daha simptom napada panike i da je to samo privremeno.
Pročitajte i ovo: Detaljan vodič za zavođenje žena – o čemu treba da vodite računa i šta žene žele
Zatim započnite da duboko udišete i da brojite do četiri. Zadržite dan na sekundu i izdahnite opet brojeći do četiri. Nastavite ovo da ponavljate dok vaše disanje ne postane kontrolisano i stabilno. Fokusiranje na broj četiri će onemogućiti da dođe do hiperventilacije i pomoći će da se zaustave i drugi simptomi.
Koristite tehnike opuštanja mišića
Usred napada panike, neizbežno je da ćete se osećati kao da ste izgubili kontrolu nad svojim telom, ali tehnike opuštanja mišića vam omogućavaju da povratite deo te kontrole. Progresivna relaksacija mišića (PMR) je jednostavna, ali efikasna tehnika za poremećaje panike i anksioznosti.
Pročitajte i ovo: Brak vam je u krizi? Zbog ljubavi ili seksa?
Stisnite šake i brojte do deset. Nakon toga otvorite šake i pustite da vam se ruke potpuno opuste. Zatim probajte istu tehniku u stopalima, a zatim postepeno relaksirajte svoje telo uz stezanje i opuštanje svake mišićne grupe: noge, zadnjica, trbuh, leđa, ruke, ruke, ramena, vrat i lice.
Uzemljenje je još jedna korisna tehnika
Umerite svoju pažnju na 4 stvari oko sebe koje možete videti, 3 stvari koje možete dodirnuti, 2 koje možete omirisati i 1 koju možete okusiti. Na taj način dodatno preusmeravate vaš um na nešto što se nalazi izvan vas, a to je ono što u ovakvim trenucima pomaže.
Pročitajte i ovo: Vodič za muškarce kojima je neprijatno da prilaze ženama
Ponavljajte pozitivne afirmacije
Ponavljanjem ohrabrujuće, pozitivne afirmacije za sebe tokom napada panike možete osetiti olakšanje. Pokušajte da ponavljate nešto jednostavno. Na primer: “Biće sve u redu. Ovo će brzo proći. Treba samo da dišem.”
Pronađite objekat i usmerite pažnju na njega
Izaberite objekat koji možete vidjeti negde ispred sebe i fokusirajte se na sve što primetite o tom objektu – od njegovog oblika, boje i veličine do bilo kojeg detalja koji opazite. Setite se gde ste možda videli nešto slično ili ono što je potpuno suprotno od objekta koji posmatrate.
Pročitajte i ovo: Zavist – emocija sa dva lica – kad tuđi uspeh doživljavaš kao svoj neuspeh
Neke osobe nose tamne naočare jer tako lakše prevazilaze napada panike kada se pojave. Njima je važno da u tom trenutku ne budu izloženi pogledima drugih. Takođe, većina njih pominje jednu vrlo važnu stvar, “Ne pitaj me da li sam dobro u tom trenutku”.
Prevazilaženje paničnog napada
Tokom Telesne psihoterapije vi ćete raditi sa terapeutom na treningu opuštanja, restrukturiranju vaših misli i ponašanja, povezivanju sa osećanjima, tretmanu izloženosti i smanjenju stresa.
Pročitajte i ovo: Šta je foto-terapija i kako se čuvari uspomena koriste u psihoterapijske svrhe?
Mnogi ljudi koji pate od napada panike primećuju smanjenje za nekoliko nedelja, a simptomi se često značajno smanjuju ili potpuno nestaju za nekoliko meseci.
Kako pomoći nekome ko ima napad panike
Ako vidite prijatelja ili voljenu osobe u trenutku kada ima panični napad, to za vas može biti zastrašujuće iskustvo. Takođe možete se osećati nemoćno da pomognete toj osobi. Iako je malo verovatno da ćete biti u stanju da zaustavite napad panike voljene osobe, postoje stvari koje možete da uradite da joj pomognete.
Pročitajte i ovo: Želite život iz bajke? Evo zašto ne uspevate da ga ostvarite!
Pre svega, važno je da ostanete mirni, strpljivi i razumni. Pomozite svom prijatelju da ublaži napad panike tako što će ga ohrabriti da duboko udahne i broji do četiri dok udiše i nakon toga da izdahne brojeći do četiri. Ostanite s njim i uverite ga da je ovaj napad samo privremen i da će brzo proći.
Možete mu pomoći da izađe iz okoline u kojoj se nalazi ako se oseća ugodnije negde drugde i pokušajte ga uključiti u lak razgovor.
Pročitajte i ovo: Može li pravi partner da se sretne u pogrešno vreme?!
Kada se napad panike završi i osoba se vrati u mirno stanje, ohrabrite je da zatraži pomoć od stručnjaka za mentalno zdravlje što je pre moguće, ako već nije potražila.