U Holandiji sam prvi put bio pre 16 godina. Mislio sam da sam za mesec dana video sve lepo u Amsteradamu i Volendamu, gde sam proveo najviše vremena. Posle toga sam bio još tri puta ali svaki put sam otkrivao još više lepote i zanimljivosti u ovoj nestarno lepoj zemlji.
Holandija sa svojim kanalima, jezerima i vodom zaista izgleda kao neka bajka iz dečijih slikovnica.
Pročitajte i ovo: Specifična obeležja Portugala
Toliko sklada i savršenstvo koje je čovek postigao sa vodom i prirodom nigde nisam video.
Pročitajte i ovo: Kapri – najlepše italijansko ostrvo
Izgradnjom brojnih poldera Holanđani su uspeli da ukradu mnogo zemlje od Severnog mora i naprave dobru zaštitu od poplava. Gotovo četvrtina teritorije nalazi se ispod nivoa mora a polovina teritorije nalazi se na visini od oko jednog metra ispod nivoa nadmorske visine.
Pročitajte i ovo: Sorento i Amalfi obala
Pravilan prevod za naziv ove države bio bi Nizozemska jer je Holand samo jedna od provincija.
Pročitajte i ovo: Letovanje u Albaniji, zemlji Mercedesa, bunkera i orlova
Zanimljivo je još da je Holandija veoma liberalno društvo, da su legalizovani prostitucija, upotreba lakih droga, gej brakovi i eutanazija. Holanđani retko idu u crkvu. Najviše je katolika i protestanata (kalvinista) a brojne crkve su pretvorene u zanimljive klubove, restorane i kulturne sadržaje.
Pročitajte i ovo: Lepote zapadne Srbije, oj, Moravo, moje selo ravno!
Iako je Hag glavni grad Kraljevine Holandije, sigurno je da je svima asocijacija na ovu zemlju lala, sireva i bicikala, grad Amsterdam.
Pročitajte i ovo: Turska – let balonom iznad božanstvene Kapadokije
U zemlji Rembranta i Van Goga, većina građana voli kraljicu Julijanu, čiji rođendan se slavi 30. aprila. Imao sam priliku da jednom budem u Holandiji na taj datum i verujte da je to nešto nezaboravno.
Pročitajte i ovo: Lastovo – najbolje čuvana tajna Jadranskog mora
U Amsterdamu je previše toga za videti ali je dobro da se sve nalazi u centru grada i da za obilazak svih zanimljivijih mesta ne treba više od dva, tri dana.
Pročitajte i ovo: Tunis, Kartagina i Sidi Bu Said
Obavezna je vožnja turističkim čamcem po kanalu koji će vam najbolje dočarati savršeni sklad između čovjeka i prirode tj. vode. Svi brodovi voze pored kuće Ane Frank, muzeja nauke Nemo i Pomorskog muzeja. Na glavnom trgu, pored Kraljevskog dvorca nalazi se i Muzej voštanih figura Madam Tiso.
Pročitajte i ovo: Proputovanje kroz Transilvaniju – tajanstvenu zemlju vampira
Amstel i Heinken su domaća piva koja imaju prioritet a obilazak Muzeja Heinkena prava je poslastica za pivopije. Moja omiljena pivara je jedna mala pivara koja pravi vlastito pivo, u staroj vjetrenjači, u Amsterdamu a služi se uz kobasice i kuvana jaja. Pravo uživanje.
Pročitajte i ovo: Krstarenje istočnim Mediteranom
Holanđani nemaju neku svoju specifičnu kuhinju. Ako izuzmemo to što imaju raznovrstan izbor ribe, školjki a posebno sireva, u Holandiji ne možete naći „holandski restoran“. Zato moj utisak o holandskoj kuhinji mora izostati.
Pročitajte i ovo: Napulj – kako je nastala napolitanska pica
Holandija ima predivne peščane plaže, duge po nekoliko kilometara. U gradiću Egmondu, jedni se kupaju u hladnoj vodi i sunčaju, kao u svakom moru, drugi sede u zimskim jaknama na istoj plaži i uživaju u pogledu.
Pročitajte i ovo: Baskija – crna ovca Španije
Ukoliko se nađete u Amsterdamu preporučujem da posetite i Edam, gradić udaljen oko 20 kilometara od Amsteradama, koji je sastavni deo opštine Edam – Volendam. Samo ime Edam govori da je to grad sira Edamera.
Pročitajte i ovo: Ohridsko jezero – makedonski biser
Ako već dođete do Volendama preporučujem vam da posetite restoran Dolce Vita, gde će vam domaćini koji su poreklom iz Sarajeva, dati dodatne upute i pojašnjenja. Edam sam otrkio tek predzadnji dan svog boravka i sigurno je da ću sledeći put mnogo više vremena provesti tamo, posebno u veličanstvenoj crkvi Sv. Nikole iz XV veka, koja je sada muzej, caffe bar i čitaonica.
Pročitajte i ovo: Santorini – najlepše ostrvo Mediterana
Nadam se da su vam moje fotografije bar malo dočarale lepotu ove zemlje.
Pročitajte i ovo: Krit – najveće grčko ostrvo na kome je vreme stalo
Vitraži u crkvi Sv. Nikole u EdamuAutor putopisa i fotografija: Dragan Močević, preduzetnik i bloger