Hodanje je dobro za zdravlje, to već znamo. Ali hodanje unazad ima neočekivane prednosti. Evo koje su!
Hodanje je oduvek bila jedna od aktivnosti koje se najviše preporučuje za vežbanje i održavanje kondicije. I upravo iz njegovih svestranih prednosti rođen je novi fitnes trend: hodanje unazad.
U poslednje vreme, stručnjaci su sve više uvereni da bi trebalo da pokušamo da hodamo unazad da bismo ostvarili brojne zdravstvene koristi, kako fizičke tako i mentalne.
Većinu vremena, u stvari, hodamo kao da smo na autopilotu. Retko razmišljamo o procesu hodanja i o tome šta on podrazumeva.
Suprotno tome, hodanje unazad tera vaš mozak i telo da rade više na koordinaciji tih jednostavnih pokreta; i tu dolaze zdravstvene beneficije.
Hodanje unazad poboljšava ravnotežu (i koordinaciju)
Hodanje unazad zahteva više napora da se održi ravnoteža i zahteva veću svest o telu u prostoru.
Međutim, sve one vežbe koje poboljšavaju ravnotežu i koordinaciju su dobre za naše zdravlje. Studija, objavljena u British Journal of Sports Medicine, otkrila je da je (nedostatak) sposobnosti ravnoteže povezan sa rizikom od prerane smrti.
Poboljšajte vaše držanje
Hodanje unazad može pomoći u poboljšanju držanja, upravo zato što zahteva više pažnje na pozicioniranje tela.
Ovaj fitnes trend je zapravo koristan za one koji provode mnogo vremena sedeći ili u pogrešnom položaju tokom dana.
Tokom kretanja, mišići leđa, posebno oni lumbalne kičme, se intenzivnije aktiviraju kako bi se održala ravnoteža i stabilnost. Hodanje unazad može stoga pomoći u suzbijanju negativnih efekata lošeg držanja.
Smanjuje stres na zglobovima i stimuliše mišiće
U poređenju sa normalnim hodanjem, hodanje unazad može smanjiti stres na zglobovima donjih ekstremiteta, posebno na kolenima i kukovima.
Ne samo to. Ova aktivnost angažuje različite grupe mišića, a to može pomoći u poboljšanju mišićne snage i tonusa, posebno u nogama, gluteusima i trbušnjacima.
Hodanje unazad sagoreva više energije
Ako želite da hodanje bude deo vašeg treninga, onda je dobro znati da hodanje unazad zahteva do 30% više energije nego hodanje napred.
To znači da telo mora više da radi da bi se pomerilo, pretvarajući hodanje unazad u efikasniji trening.