Pazite da vas ne prevari!
Flert uz konstantan pokušaj da impresionira drugog kako bi dobio njihovu validaciju je princip tehnike zavođenja, u najmanju ruku sumnjiva, koja dobro nosi svoje ime: getsbiing.
Inspirisana romanom američkog pisca Frensisa Skota Ficdžeralda, ova praksa podseća na lik Getsbija, milionera koji misli da može da osvoji Dejzi, ženu u koju je potajno zaljubljen, tako što će blistati u njenim očima, organizovati uvek raskošnije zabave i preterivati.
Prevedeno u naše vreme kada se zavođenje uglavnom dešava onlajn na društvenim mrežama i aplikacijama za izlaske, getsbiing se sastoji u tome, kako navode naše kolege iz ELLE-a, da se na svaki način istaknete na Instagramu, na primer, sa jedinim ciljem da privučete pažnju vaše simpatije.
Ovo može proći kroz priče koje ističu samo najpozitivnije aspekte našeg svakodnevnog života ili čak kroz stare snimke namenjene da izazovu reakcije ljudi koje imamo pred očima. Ovakav način igranja na svoje čari stoga nije nov, skoro je rođen sa pojavom društvenih mreža, omogućavajući bolju kontrolu nad svojim imidžom.
Bilo je to 2017. kada je getsbiing prvi put pomenut u kolumni Tomboy Beauty australijske manekenke Matilde Dods.
“Evo kako to ide: na žurci ste sa prijateljima, držite čašu vina sa smehom na licu. Šminka ti na licu blista, a raščupana kosa je savršena. Zatim izvadiš telefon i ovekovečiš trenutak video snimkom, da pokažeš koliko si zabavna i slatka *klikni na dodaj u story*”, objasnila je tada pre nego što je dodala: „Samo dvadeset minuta kasnije, ponovo izvučete telefon i odmah proverite da li su ga videli oni koji su trebali da ga vide, odnosno, kojima je bio namenjen.’’
Gestbiing, neprijatna tehnika zavođenja
Poput lika iz „Gestbija Veličanstvenog“ koji na kraju sagoreva krila u ovoj eskalaciji izuzetnog i grandioznog, getsbiing je daleko od toga da se uvek isplati.
Naprotiv, može pre da otera ljude koji upravo traže više jednostavnosti i spontanosti. Nakon što je upotrebio toliko sredstava i uložio toliko napora u nadi da će privući pažnju svoje mete, osoba koja praktikuje gestbiing može se osećati frustrirano samo kada vidi da nije funkcionisalo kako su se nadali. Ego je taj koji na kraju dobija udarac.
Takođe, u slučaju da to funkcioniše, onog trenutka kada osoba pristane da vas upozna u stvarnom životu, razočarenje će biti samo veće kada shvate da sve što ih je očaralo nije bilo stvarno. To je zapravo bila samo lepa gluma.