Pijenje kafe na prazan stomak može oštetiti vaš stomak i povećati stres i anksioznost, ometajući vašu sposobnost da se koncentrišete.

Iako je za većinu stanovništva norma da dan počinje kafom, čini se da ispijanje kafe na prazan stomak nije zdrava navika.

Iako se pokazalo da kafa ima neke nesumnjivo blagotvorne efekte na naš organizam, poput povećanja energije i regulatora metabolizma, konzumiranje kafe čim ustanete iz kreveta, odnosno na prazan stomak, može dovesti do negativnih posledica; i fizičkih i psihičkih.

Zbog toga bi bilo bolje da ne pijete kafu na prazan stomak.

City photo created by lookstudio - www.freepik.com
Foto Freepik.com

Efekti na zdravlje (fizičko i mentalno)

Konzumiranje kofeina na prazan stomak može dovesti do opterećenja vašeg digestivnog sistema.

Započinjanje dana espresom će ubrzati proizvodnju želudačne kiseline, a ako već niste nešto pojeli, kiselina može oštetiti sluznicu želuca i izazvati loše varenje. Ovo važi i za kafu bez kofeina.

Ali to nije jedini rizik.

Prema rečima stručnjaka, ispijanje kafe na prazan stomak može izazvati nervozu, drhtavicu i druge efekte povlačenja, uključujući promene raspoloženja.

Takođe može da naglasi simptome anksioznosti, kao i ubrzan rad srca, razdražljivost i nemogućnost koncentracije.

To se dešava zato što kafa stimuliše proizvodnju kortizola, hormona stresa. Dok je nešto kortizola važno za regulisanje šećera u krvi, krvnog pritiska i metabolizma, prekomerne količine tokom dužeg vremenskog perioda mogu dovesti do hipertenzije, neregulisanog nivoa šećera u krvi što zauzvrat može izazvati dijabetes i gubitak šećera u krvi.

Image by lookstudio on Freepik
Image by lookstudio on Freepik

Šta da popijete ujutru uz doručak umesto kafe?

Pa šta da popijete ujutru, umesto kafe, da biste se probudili sa pravom energijom?

Pre svega, stručnjaci preporučuju da pijete najmanje dve čaše vode. Pijenje vode na prazan stomak pomaže da se eliminišu ne samo toksini već i masne naslage koje se nakupljaju u telu.

U stvari, prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, pijenje vode na prazan želudac ujutru bi vam pomoglo da ubrzate metabolizam za oko 24%.

Drugo rešenje bi moglo biti da pijete voćne sokove i smutije, koji pomažu u održavanju hidratacije tela i pružaju podršku za varenje. Ipak, pazite da ih birate bez dodataka šećera i ni u kom slučaju ne preterujete sa dozama kako ne biste premašili šećere prirodno prisutne u voću.