Dizajnirana od strane britanskog kuvara Toma Keridža, dopaminska dijeta naziva se i srećnom jer čini da gubite na težini, a istovremeno, čini vas radosnijim.

Ovako to funkcioniše! Dopaminska dijeta, koju je osmislio britanski kuvar Tom Keridž, predstavljena u knjizi ”Čudesna dopaminska dijeta” je vruća tema o kojoj svi pričaju jer počinje od primamljivog obećanja da će dovesti do gubitka težine i učiniti vas još srećnijom.

Tajna? Dijeta bazirana na namirnicama koje povećavaju nivo dopamina, zapravo, hormona sreće.


Pročitajte i ovo: Kako sprečiti i lečiti gojaznost


Razlog je jednostavan – ograničenja za stolom nas čine tužnima, čime rizikujemo da izgubimo sposobnost da se šalimo i zabavljamo.

Glavni kuvar bio je prvi koji je testirao dijetu na sebi, uspevajući da izgubi čak 76 kilograma tokom tri godine.


Pročitajte i ovo: Kako da očistimo digestivni trakt


Ovde je sve što treba da znate o dopaminskoj ishrani.

Pre svega, šta je dopamin?

Dopamin je neurotransmiter koji proizvodi mozak, i ​​takođe, u malom delu, nadbubrežne žlezde, koji se naziva i hormonom euforije, jer su njegovi nivoi usko povezani sa sferom užitka i mehanizma nagrađivanja.


Pročitajte i ovo: Detoksikacija na balkanski način


Sve što nas zadovoljava u smislu užitka, od seksa do muzike, povećava nivo dopamina.

U to je uključena i hrana, naravno.

Dovoljno je reći da osećaji zadovoljstva i ekstremnog zadovoljenja uzrokovani takozvanim kulinarskim orgazmima kao da oslobađaju istu količinu dopamina pravog orgazma, onu u kojoj seksualni čin kulminira.


Pročitajte i ovo: Šta je keto dijeta i kako funkcioniše


Dopamin je, takođe, odgovoran za kontrolu mišića, ličnu motivaciju, spavanje, raspoloženje, pamćenje i učenje.


Pročitajte i ovo: Sve čari Adamski dijete


Kako deluje dopaminska dijeta?

Dopaminska dijeta, koju je osmislio Tom Keridž, temelji se na prehrambenoj šemi koja integriše hranu koja stimuliše dopamin.


Pročitajte i ovo: Anticelulit dijeta: Zlatna pravila ishrane za eliminaciju celulita


Zahvaljujući tim namirnicama koje podižu nivo euforičnog hormona u krvi, ova dijeta uopšte nije depresivna, kao što se obično događa. Naprotiv! Osoba na dijeti voljno uskraćuje sebi hranu, suočavajući se sa danima na dijeti sa entuzijazmom i pozitivnom energijom.


Pročitaj i ovo: To što malo jedeš, ne znači da ćeš da smršaš! Naprotiv! Evo i zašto!


Zbogom osećaju umora! Nema nikakvog lošeg raspoloženja, čak, naprotiv, jer dopamin koji se podiže prenosi sreću, zadovoljstvo i užitak organizmu.

Rezultat je, takođe, značajno smanjenje stresa, što je dobro ne samo za fizičko stanje, nego i psihološko.


Pročitajte i ovo: Voli svoje telo – saveti za ravan stomak


Koje namirnice povećavaju nivo dopamina?

Hrana na kojoj se temelji ova dijeta je nisko-kalorična, ali vrlo ukusna i zadovoljavajuća.

Mlečnih proizvoda ima u izobilju (tvrdi sirevi, sveži sir, jogurt, pa čak i mleko u malim količinama); masne ribe, kao što su losos, skuša i sardine (korisne jer su bogate Omega 3 i vitaminom D); nemasno meso, kao što je piletina, govedina i ćuretina, a zatim, jaja.


Pročitajte i ovo: Loše strane keto dijete


Povrće po želji, preferirajući ono sa niskim sadržajem ugljenohidrata. Birajte sezonsko!

Čak se i sveže voće konzumira, posebno jabuke, banane i crno grožđe.

Ni suvo voće nije zabranjeno. Naprotiv, poželjno je! Od badema do oraha, od lešnika do pekana, svo suvo voće je dobrodošlo jer je bogato dobrim mastima.


Pročitajte i ovo: Insulinska rezistencija – kad su ćelije gladne, a struk sve širi


Za začinski dodir, čili papričica – ovaj začin podstiče oslobađanje endorfina u mozgu, dajući telu osećaj dobrobiti koji se dodaje onome što je povezano sa podizanjem dopamina.


Pročitajte i ovo: Baštovanstvo je podjednako dobro za vas, kao i odlazak u teretanu


Konačno, Tom Keridž kaže da bi trebalo konzumirati više zelenog čaja (bogat antioksidansima i smanjuje apsorpciju masti), maslinovo ulje ili susamovo, alge spiruline i lavandu koje doprinose proizvodnji dopamina i tako olakšavaju proces mršavljenja, a imaju i umirujuće dejstvo na psihu.


Pročitajte i ovo: Pet različitih vrsta keto dijeta


Osnovna pravila kojih se treba pridržavati u dopaminskoj ishrani

Postoji nekoliko strogih pravila koja se moraju strogo poštovati radi postizanja optimalnih rezultata dijete.

Pre svega, uzimajte samo dobre masti koje potiču od konzumiranja maslinovog ulja, susamovog ulja, suvog voća, masne ribe i sličnih namirnica.


Pročitajte i ovo: Kako da se pravilno hranimo tokom proleća


Apsolutno proterajte alkohol, kofein, šećere i ugljinohidrate iz svog života.

Iz kategorije ugljenohidrata možete konzumirati samo celovite žitarice, izvrsne su jer su bogate vlaknima i stoga korisne za usporavanje apsorpcije masti i šećera.


Pročitajte i ovo: Umetnost pijenja vode – kako da pravilno hidriramo svoje telo


Potrebno je da imate pet obroka dnevno, kako bi se ubrzao metabolizam i izbegli napadi akutne gladi. Dakle, doručak, užina, ručak, užina i večera.

Započnite dan doručkom na bazi posnih proteina, po mogućnosti jogurta i jaja, na koje možete dodati suvo voće za povećanje energije.


Pročitajte i ovo: Jednostavni recepti za domaće napitke za detoksikaciju


Konačno, korišćenje soli mora biti svedeno na minimum – ako ne možete da se samo oprostite od soli, odlučite se, recimo, za Himalajsku so.

Primeri jelovnika dopaminske dijete

Kuvar naglašava važnost šest namirnica koje su temelj njegove ishrane, “čudesnih” jer stimulišu i proizvodnju dopamina, a time i mentalnog blagostanja, kao i telesnog gubitka težine.


Pročitajte i ovo: Emotivno prejedanje


Ne postoje fiksni obrasci, samo unesite šest namirnica u svoj nedeljni plan ishrane, menjujući jelovnik s vremena na vreme, kako vam se nepca ne bi zasitila. Mada, potrebno je menjati jela čak i zbog njihove nutritivne vrednosti.


Pročitajte i ovo: Da li je kokosovo ulje otrov ili čudotvorni lek?


Najvažnija namirnica dopaminske dijete je riba, i to, njene masne varijante – losos, brancin, tunjevina, sardine, skuša i pastrva. Možete ih menjati po svojoj volji i ukusu, samo neophodno je da ih konzumirate zbog njihovog obilatog sadržaja Omega3 i vitamina D.

Jaja su u redu u bilo koje doba dana, čak i za doručak, kao i mlečni proizvodi.

Kao prilog preporučuje se povrće tamnog lišća, poput španaća, kupusa i brokolija. Ono sadrži mnogo gvožđa, savršenog za povećanje hormona sreće (serotonina) i time doprinoseći daljnjem psihofizičkom blagostanju.


Pročitajte i ovo: Kako propustljiva creva utiču na razvoj autoimunih bolesti


Kao voće, zeleno svetlo imaju jabuke i banane koje su bogate kvercitinom (antioksidans koji pomaže mozgu da zaustavi gubitak dopamina) i crno grožđe, vrlo korisno.


Pročitajte i ovo: Šta se dešava sa telom ako preskočite doručak


Začini poput čilija su uvek dobri, čak i zeleni čaj – piti ga uz obroke ili tokom dana, kako bi se organizam opskrbio antioksidansima.

Oni najviše proždrljivog nepca biće srećni da znaju da ne moraju da se uzdržavaju od crne čokolade! Mogu da je jedu bez oklevanja. Niska u ugljenohidratima i bogata antioksidativnim supstancama, daje osećaj blagostanja i pomaže u gubitku težine.


Pročitajte i ovo: Šta je, zapravo, kafa bez kofeina?


Prednosti dopaminske dijete

Glavna prednost ove vrste ishrane je više u psihi, nego u fizičkom – dopaminska ishrana ne čini ljude frustriranima, depresivnima, slabim i nemotivisanim, već, naprotiv, podiže dobar humor i energiju.


Pročitajte i ovo: Što više jedete ove namirnice više mršavite


Pozitivan stav prema novoj vrsti ishrane, takođe, osigurava njeno dugoročno održavanje.

I to ne samo zato što su neke obično zabranjene namirnice (kao što su čokolada, banane ili grožđe) dozvoljene, nego i zato što povećana stopa dopamina direktno utiče na centre zadovoljstva i užitka prisutnih u našem mozgu.


Pročitajte i ovo: Trodnevna dijeta za lifting lica i eliminaciju toksina iz kože


Kontraindikacije dopaminske dijete

Kao i kod svih restriktivnih dijeta, dopaminsku dijetu treba slediti samo ako je prikladna za nečije zdravlje i fizičko stanje.


Pročitajte i ovo: Zašto je dobro da jedemo čokoladu?


Stoga je neophodno osloniti se na lekara, kojeg treba da pitate za savet. Ova dijeta, kao i sve dijete za mršavljenje, apsolutno se ne preporučuje deci, starijim osobama i trudnicama.


Pročitajte i ovo: Kako da se pravilno hranimo tokom proleća


Budući da je dijeta sa visokim sadržajem proteina, kontraindikacije su povezane sa nižim unosom ugljenohidrata, kojima se preferiraju proteini.

Ugljenohidrati su neophodni jer osiguravaju energiju potrebnu za vitalne funkcije tela.

Kada se ugljenohidrati ne unose u ishranu, telo ih uzima iz rezervi glukoze, naročito u jetri i mišićima. Te rezerve trebalo bi da budu poslednje utočište koje se može koristiti samo u ekstremnim slučajevima za preživljavanje.


Pročitajte i ovo: Vitamin D smanjuje rizik od oboljevanja od svih vrsta karcinoma


Visoka stopa gutanja proteina, takođe, umara bubrege jer uključuje visoku proizvodnju mokraćne kiseline.


Pročitajte i ovo: Trodnevna dijeta za lifting lica i eliminaciju toksina iz kože


Ako se ne odloži na odgovarajući način, može uzrokovati ozbiljna oštećenja bubrega, na primer, formiranjem kamenja, a to objašnjava zašto se, kada ste na dijeti sa visokim unosom proteina, preporučuje da pijete puno vode.