Masna kosa može biti frustrirajuća stvar, posebno ako znate da vam je kosa čista! Masna kosa izgleda prljavo a još prljavije ako je svetla, odnosno plava. Ipak, rešenje postoji.

Masna kosa je obično rezultat viška lučenja sebuma iz lojnih žlezda. Dok je određeni nivo sekrecije normalan i služi da vlasište ostane zdravo, previše sekreta stvara masni izgled i čak može da izazove svrab vlasišta, perut i akne na glavi, što je poremećaj kože poznat kao seboroični dermatitis. Osim toga, masno vlasište može biti uzrok stanjivanja vlasi i poremetiti prirodni sjaj dlake.

Masno vlasište može da bude uzrok stanjivanja vlasi. Stručnjaci preporučuju da, ako se borite sa ovim problemom, isprobate neki od narednih prirodnih preparata.

Foto Aleksandra Ostojić

Uravnotežena ishrana

Studije sugerišu da hrana koju konzumiramo može uticati na naše lojne žlezde i intenzitet lučenja. Više masti ili ugljenih hidrata u ishrani može zapravo povećati proizvodnju sebuma iz lojnih žlezda. S druge strane, pokazalo se da ograničenje kalorija dramatično smanjuje stopu lučenja sebuma – a komponenta sebuma može u velikoj meri uticati na akne.

Odabir zdravih masti i ugljenih hidrata će verovatno pomoći u stvaranju ravnoteže u lojnim žlezdama. Studije su pokazale da povećanje unosa omega-3 masnih kiselina kroz ishranu bogatu ribom i morskim plodovima dovodi do niže stope akni.

Foto Aleksandra Ostojić

Češće šamponiranje

Obično se savetuje manje pranja radi zdravijeg pristupa kosi, ali ako imate masnu kosu, verovatno ćete morati da je perete malo više, odnosno češće. Kada sperete šampon, skinućete prljavštinu i masnoću. Svakodnevno pranje ili svaki drugi dan – može pomoći.

Takođe, važan je izbor pravog šampona. Pažljivo birajte dok ne pronađete koja vrsta preparata za pranje Vam najviše odgovara.

Foto Aleksandra Ostojić

Jabukovo sirće

Određene vrste gljivica uobičajeno žive na koži glave, ali ako krenu da se razmnožavaju bez kontrole, mogu uzrokovati masnoću i iritaciju kože glave. Ovo takođe može izazvati perut, protiv koje takođe možete probati da se izborite prirodnim preparatima.

Na sreću, jabukovo sirće ima sposobnost da ubije gljivice i bakterije, što je odličan kućni lek za masnu kosu. To je jedan od najpopularnijih prirodnih lekova protiv peruti i masne kose.

Razblažite dve do tri supene kašike u šolji vode, a zatim nanesite na kosu. Boca sa sprejom može olakšati nanošenje, samo se pobrinite da jtečnost lepo utrljate u koren i kožu glave. Isperite nakon dva do tri minuta. Tretirajte ovako kosu dva, tri puta nedeljno.
Foto Aleksandra Ostojić

Maska za kosu od žumanca

Verovatno ste već koristili jaja u vidu maske za lice ali jaja imaju dejstvo i na kosu i skalp.

Žumanca imaju visok sadržaj sumpora, što može pomoći u ublažavanju simptoma peruti i masne kose. Takođe, žumanca sadrže lecitin i proteine, koji mogu pomoći u jačanju vaše kose, a istovremeno joj pružaju mekši i sjajniji izgled.

Možete jednostavno umutiti samo žumance ili ih pomešati sa medom, uljem čajevca ili maslinovim uljem, naneti na suvu kosu i ostaviti da deluje od pet do 20 minuta. Zatim dobro operite kosu.

Foto Aleksandra Ostojić

Ulje čajevca

Neka esencijalna ulja mogu pružiti željene rezultate u borbi sa masnom kosom. Ulje čajevca je poznato po tome što pomaže u kontroli akni, ali takođe ima sposobnost da kontroliše proizvodnju sebuma. Kada se proizvodi previše ulja, može se kombinovati sa mrtvim ćelijama kože, na kraju blokirajući vaše pore.

Ovo može izazvati niz stanja kože, kao što su akne, pa čak i cistične akne na koži glave. Pored toga, ulje čajevca je antimikrobno, smanjuje bakterije, što može pomoći da se minimizira ili eliminiše gljivica.

Neka druga sredstva za koja se zna da su korisna protiv kose koja se brzo i lako masti su limun, i eukaliptus. Dodavanjem nekoliko kapi limunovog soka ili esencijalnog ulja eukaliptusa u regenerator, vaša kosa može postati manje masna.