Šta je Botoks?
Botulinski toksin je neurotoksin koji blokira presinaptičko oslobađanje acetilholina u neuromišićnoj sinapsi.
Regeneracija perifernih nervnih vlakana dovodi do reverzibilnosti procesa, te se zbog toga injekcije ponavljalju posle četiri do šest meseci.
Koristi se u svetu od 1980. godine u lečenju oftalmoloških i neuroloških poremećaja, kada su FDA (Food and Drugs Administration) i SAD odobrili njegovu upotrebu i primenu.
Za razliku od mekih tkiva, čiji volumen popunjavamo hijaluronskim filerima, Botoksom blokiramo i sprečavamo kontrakciju mišića odgovornih za nastanak bora na koži. Prilikom injiciranja u mišić izaziva se njegova relaksacija i sprečava se kontarkcija, što dovodi do postepenog izostanka neželjene mimike. Na taj način nestaju bore na koži, u regiji iznad samog mišića.
Čemu služi Botoks?
Botoks se može primeniti kao pojedinačni tretman ili u kombinaciji sa hijaluronskim filerima, mezoterapijom, hemijskim pilinzima, a sve u cilju uklanjanja postojećih i sprečavanju nastanka novih bora.
Najčešća primena je u regiji čela, između obrva, gde nastaju vertikalne bore usled mrštenja i horizontalne bore, duž celog čela, od obrva do kosmatog dela glave.
Vrlo uspešno Botoksom se uklanjaju bore u regijama spoljnih uglova očiju, gde nastaju tzv. “svračije nožice“, kao i u regiji vrata, gde na koži, najčešće kod starijih pacijenta, nastaju bore.
Kako se koristi Botoks?
Ubrizgavanjem u regiju na licu ne daje se prethodno anesteik, jer procedura ne boli. Eventualno blago pecka.
Crvenilo na koži nakon tretmana nestaje u prvih sat vremena. Nakon tretmana potrebno je tri do sedam dana da bi efekti Botoxa bili vidljivi.
Treba napomenuti da Botoks nije trajan i ponavljanje se može sprovesti nakon četiri meseca.
Ubrizgavanjem u regije, kao što su pazušne jame, dlanovi i tabani, smanjujemo ili u potpunosti sprečava znojenje.
Efekat traje šest do osam meseci i može se ponavljati. Prilikom ubrizgavanja koristi se lokalni anestetik u vidu kreme. Nakon tri do sedam dana efekti postaju vidljivi.
Kontraindikacije
- Trudnoća i dojenje
2. Deca ispod 12 godina
3. Hemofilija i koagulopatija
4. Alergija na komponente preparata pr albumini
5. Oboljenja neuromišićnog prenosa miastenija gravis
6. Zapaljenske promene na koži
7. Upotreba aminoglikozidnih antibiotika, acetilsalicilne kiseline, antireumatika sedam dana pre i posle intervencije
Neželjeni efekti
Ako se i pojave, blagi su i svi su prolazni.
Glavobolja (u manje od 1% slučajeva), otok ili podliv na mestu uboda, osećaj ukočenosti u predelu čela, blaga spuštenost gornjeg kapka, koja prolazi za dve nedelje, podizanje spoljnjeg dela obrve, pareza susednih mišića.