Koliku platu treba da primate pa da se možete smatrati „bogatim“? Iako odgovor može izgledati subjektivno, specifični pragovi daju konkretniju ideju.
U Francuskoj se često raspravlja o pitanju bogatstva. Od kog iznosa se može smatrati „bogatim“? Iako sve zavisi od toga kako se živi i gde živi, određene brojke daju precizniju predstavu.
Prema Opservatoriji za nejednakost, neto plata od 3.860 evra mesečno za samca zvanično označava ulazak u kategoriju „bogati“.
Simbolični prag za „bogat“
Ne trebaju vam milioni u banci da biste se smatrali bogatima u Francuskoj!
Prema mišljenju stručnjaka, ako zarađujete 3.860 evra neto mesečno kao samac, spadate u sedam odsto najbogatijih Francuza. Ali budite oprezni, ova cifra brzo varira u zavisnosti od vaše porodične situacije. Ako ste par sa dvoje dece, ovaj iznos se penje na 9.650 evra mesečno da biste dostigli ovaj zavidan status.
Mesto gde živiš menja sve!
Bez obzira na to da li živite u Parizu ili u provinciji, percepcija bogatstva može varirati od jednog do dva. U Parizu, gde je poznato da su troškovi života visoki, morate da zaradite oko 6.000 evra neto mesečno da biste bili u prvih 10% najbogatijih.
U drugim regionima ovaj iznos može biti mnogo manji, posebno u ruralnim područjima ili jeftinijim gradovima. Mesto stanovanja stoga igra centralnu ulogu u definisanju šta znači biti „bogat“.
Bogatstvo nije samo plata
Biti bogat ne zavisi samo od vaše plate. Imovina takođe dolazi u obzir. Takođe, prema Opservatoriji nejednakosti, ako vaša imovina premašuje 531.000 evra, takođe možete tražiti status „bogata“, čak i bez impresivne plate. Ovo uključuje vaše nekretnine, vaša finansijska ulaganja i sva vaša ulaganja. Ukratko, biti bogat znači i znati kako pametno uložiti svoj novac.
Šta je sa višom srednjom klasom?
Ako bogati počinju od 3.860 evra mesečno, šta je sa višom srednjom klasom? U ovu kategoriju spadaju oni čija su primanja od 2.260 do 3.100 evra neto mesečno. Nisu “bogati”, već žive prilično udobno. Ovde opet, mesto stanovanja i način života čine razliku, posebno kada je u pitanju upravljanje dnevnim troškovima.