O svom zdravlju najčešće mislimo kada nešto zaškripi.

No, mnogo toga možemo da radimo i preventivno. Jedna od metoda koja je dobra kao prevencija kod reproduktivnog zdravlja je Aviva metoda – sistem vežbi osmišljen da dovede hormone u balans, da poveća izglede za ostvarenje roditeljstva i potpomogne kod mnogih drugih problema vezanih za reproduktivne organe.

U razgovoru sa Marinom Jablanov, za Dnevnik, Angelika Prec, instruktorka ove metode, inače, ekonomistkinja iz Novog Sada, kaže da je za nju fizička aktivnost je uvek bila važna. Folklor i rukomet su se preplitali dok je bila mlada. U mladosti je imala problem sa skoliozom, ali dugotrajnim i upornim vežbanjem taj problem je rešen. Posle porođaja, Angelika se susrela sa jednim drugim problemom – urinarnom inkontinencijom.

Angelika Prec, privatna arhiva

„Malo se o tome priča, ali ima dosta žena koje se susreću sa ovim problemom. Problem inkontinencije nije samo vezan za menopauzu i starije doba, nego su i mlade žene pogođene, naročito one koje su više puta rađale. Meni su posle drugog porođaja oslabili mišići donje karlice i moja lekarka mi nije preporučivala treću trudnoću. Pomislila sam kada mi se to događa kao mladoj ženi šta me tek čeka kada budem imala 70?“

Na koji način ste pronašli rešenje?

„Svaki problem ima rešenje, tako je bilo i sa ovim mojim – o Aviva metodi saznala sam od Natalije Trkulje, prvog licenciranog instruktora. Ona me je naučila da ispravno radim vežbe i počela sam da ih redovno sprovodim. Rezultati nisu izostali, pa sam poželela da pomognem i drugima da se reše tegoba i tako sam i ja završila obuku i postala licencirana instruktorka Aviva metoda. Sada drugima pomažem da žive kvalitetnije.“

Koliko se razlikuju od Kegelovih vežbi koje su takođe usmerene ka rešavanju tog problema?

„Vežbe su mnogo kompleksnije od Kegelovih, a lakše su za izvođenje.“

Ko je osmislio ovaj metod vežbi?

„Sistem ovih vežbi je osmislila Aviva Gabrijela Štajner, mađarska Jevrejka rođena u Budimpešti. Odrasla je u sportskoj porodici, pa se od malih nogu bavila gimnastikom i baletom. No, u detinjstvu je obolela i prognoze su bile prilično loše. Ipak, Gabrijelini roditelji se nisu predali i vrlo su posvećeno radili na ozdravljenju svoje ćerke tako što su pored terapije svakodnevno sa njom sprovodili i fizičke vežbe. Deviza njenih roditelja da u fizičkoj aktivnosti leži velika snaga kojom se i najteže bolesti mogu pobediti – se i potvrdila – Gabriela se sasvim oporavila! U to se mnogo godina kasnije i sama uverila kada je u Izraelu radila kao asistent profesora Adlera na Univerzitetskoj klinici. Naime, vodeći brigu o teško bolesnoj deci shvatila je da svakodnevno pokretanje mišića rezultira izvanrednim poboljšanjem celokupnog zdravstvenog stanja i kod najtežih bolesnika.“

Aviva vežbanje, privatna arhiva

Kako je nastala ova metoda?

„Radeći sa grupom žena, želela je da osmisli vežbe za zagrevanje koje bi bile efikasne, a opet ne prezahtevne. Rezultati su bili iznenađujući i to je bio početak Aviva metode koju je priznala Svetska zdravstvena organizacija još daleke 1982. godine. Sistemi vežbi su prerasli u zaokruženu metodu kada su medicinska istraživanja potvrdila da izvođenje određenih kontinuiranih pokreta u okviru vežbi koje je sastavila i osmislila Aviva Gabrijela Štajner deluju kao generator pozitivnih promena u hormonalnom sistemu organizma.“

Na kojim principima je zasnovan ovaj sistem vežbi?

„Ovo je komplementarna metoda koja se pokazala i kao odlična prevencija. Aviva metoda nije ni holistički, niti drugi alternativni način lečenja, nego je zasnovana na fiziologiji organizma, oslanja se na konvencionalnu medicinu i podržava proces lečenja. Sistemi vežbi su dizajnirani tako, da obezbede sveobuhvatno rešenje za različite probleme reproduktivnog sistema i plodnosti, menstrualne probleme i simptome menopauze.“

U čemu je jedinstvenost ovih vežbi?

„NJihova specifičnost je to što su usmerene na poboljšanje cirkulacije u maloj karlici i za razliku od drugih vidova i programa vežbanja, imaju za cilj pospešivanje rada reproduktivnih organa. Mala karlica je veoma prokrvljen deo tela, ali fizička neaktivnost, odnosno pretežno sedeći način života utiče da je ona ustajala, pa zato nedovoljno stižu hranljive materije potrebne za rad reproduktivnih organa. Ovim vežbama pomažemo da tri puta više krvi prođe kroz karlični deo nego u normalnim aktivnostima. Na taj način dovodimo svežu krv koja utiče na bolju ishranjenost organa male karlice i poboljšanje njihovog rada.“

Photo by kyle smith on Unsplash

Da li je težina ovih vežbi prilagođena starosnom dobu vežbača?

„Vežbe su umerenog intenziteta, pretežno dinamične i izvode se u ritmu prijatne muzike. Sistemi vežbi su potpuno prirodni, sa preciznim i fino podešenim pokretima, dizajniranim tako, da povećaju količinu i brzinu protoka krvi kroz malu karlicu i da stimulišu rad hipofize. Pored toga, vežbe jačaju fizičku kondiciju, popravljaju držanje, elastičnost kičme i kolena i uz pravilnu ishranu i dovoljno odmora donose dobrobit celom organizmu.“

Koliko se ove vežbe razlikuju u odnosu na neke druge sportske aktivnosti?

„Čak i kada se redovno bavite nekim vidom rekreacije ili fizičkim radom, područje male karlice često ostaje neaktivirano, jer su pretežno angažovani mišići ekstremiteta i kičma, što je takođe veoma važno, ali ne uvek dovoljno za mišiće male karlice u kojima se nalaze reproduktivni organi. NJih treba angažovati ciljanim pokretima upravo za to područje. U tom pogledu Aviva sistem je savršeno dizajniran, jer je svaki pokret tako podešen kako bi uz minimalan napor dao maksimalne rezultate. Iskustvo je potvrdilo da su svi koji su u svoj životni stil uvrstili ovaj sistem vežbi postigli znatno poboljšanje reproduktivnog zdravlja.“

Kome su namenjene ove vežbe?

„Aviva vežbe mogu da upražnjavaju sve devojke i žene koje imaju problema s hormonskim disbalansom, sa neurednim mesečnim ciklusom, pate od menstrualnih grčeva, imaju problem inkontinencije, sindrom PCO (policističnih jajnika), sklone su cistama i miomima na materici, imaju izražene simptome PMS-a, kao i valunge i druge tegobe u menopauzi… Ove vežbe su veoma dobre i podržavajuće u situaciji smanjene plodnosti i otežanog začeća – one se mogu primeniti kao dopuna u postupku vantelesne oplodnje.“

Koliko puta nedeljno bi trebalo vežbati?

„Dva puta nedeljno sasvim je dovoljno, ali je jako bitno da se kontinuirano vežba. Ne valja se ni iscprljivati. Koliko je važna fizička aktivnost, toliko je bitan i odmor.“

Za koga ove vežbe nisu preporučljive?

„Mada su vežbe blagotvorne ipak, postoje situacije kada ih ne bi trebalo primenjivati: kada žena upotrebljava kao zaštitu od trudnoće spiralu, kada ima cistu veću od 5 centimetara, kada je u poodmaklom stadijumu endometrioze i kada ima karcinom…“

Kolika je delotvornost ovih vežbi, odnosno kada se mogu očekivati rezultati?

„Vrlo je individualno i zavisi od jačine tegoba i kompleksnosti stanja koje treba rešiti. Problemi vezani za ciklus i simptomi menopauze se najbrže rešavaju, već u toku ili nakon mesec dana redovnog vežbanja. Naravno, i dalje je potrebno vežbati kako se tegobe ne bi vratile. Ako pristupite vežbanju u početnoj fazi razvitka simptoma, imaćate brže rezultate.“